Severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že všichni severokorejští vojáci na jihozápadní frontě „mají nejvyšší pohotovost, aby mohli vyplnit příkaz k boji a vyhnat tyto provokatéry ve chvíli, kdy se pohnou“.

Severní Korea současně varovala, že provokační akce amerických vojáků v Pchanmundžomu, kde bylo v roce 1953 podepsáno příměří a kde obě Koreje jednávají, mohou vést ke katastrofálnímu vojenskému střetnutí: „Nepatrná náhodná chyba nebo neočekávané chování mohou vést ke katastrofickému vojenskému střetu,“ uvedl severokorejský vojenský představitel.

KLDR vadí, že v místě se staví ocelová věž vybavená nejmodernějším sledovacím vybavením, která může být používána pro špionáž severu. Mluvčí velení Spojených národů se snažil obavy Severokorejců zmírnit s tím, že věž má sloužit jen „ k běžným sledovacím účelům”.

Napětí roste od minulého týdne, kdy se střílelo u sporné námořní hranice. Severní Korea popřela, že by tam vypálila. Podle Soulu ale dva severokorejské granáty dopadly poblíž jihokorejské lodi, která palbu opětovala.