Klíčoví severokorejští politici a armádní velitelé, kteří by se mohli stát cílem buď nepřátelské frakce, nebo „vojenské mocnosti“, což jsou zřejmě USA, by podle dokumentu měli být umístěni do zvláštních táborů, kde budou monitorováni. Současně by se jim mělo zabránit ve vedení dalších vojenských operací a dalších krocích, které by mohly poškodit čínské národní zájmy.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Čínští stratégové počítají s tím, že ve zhroucení vlády v KLDR by mohl vyústit nějaký incident, na němž by se podílely „zahraniční síly“. Plánovači shledali, že většina z miliónů uprchlíků by se vydala přes hranici do Číny. Dokument počítá s prověřováním každého z nich a odmítnutím všech, kteří budou považováni za nebezpečné nebo nežádoucí.

Zpráva v té souvislosti vyzývá k lepší ochraně více než 1400kilometrové hranice se Severní Koreou.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Peking varoval KLDR před dalším testem

Čína je nejvýznamnějším spojencem Severní Koreje. Před pár dny ovšem varovala Pchjongjang před dalším údajně chystaným jaderným testem. Peking upozornil, že „v žádném případě nedovolí válku nebo chaos na svém prahu“. Jak upozornil britský deník The Daily Telegraph, Čína také v prvních třech měsících letošního roku odmítla do KLDR exportovat ropu.