Lavina lezce překvapila pod prvním výškovým táborem ve výšce necelých 6000 metrů nad mořem v místě, jemuž přezdívají „kukuřičné pole“, uvedla BBC.

Jeden ze tří zachráněných šerpů leží ve vážném stavu v nemocnici.

Jeden ze tří zachráněných šerpů leží ve vážném stavu v nemocnici.

FOTO: Niranjan Shrestha

Šerpové připravovali trasu pro horolezce mířící k vrcholu, když je kolem půl sedmé ráno místního času smetla lavina.

V základním táboře byly v danou chvíli stovky horolezců připravujících se na cestu na vrchol. Na nejvyšší hoře světa totiž v těchto dnech začíná hlavní, avšak velmi krátká sezóna pro výstupy na samotný vrchol.

Mount Everest

Mount Everest

FOTO: Tim Chong, Reuters

Úřady zatím podle agentury AP potvrdily 12 mrtvých, další tři šerpové jsou ve velmi vážném stavu v nemocnici v Káthmándú a další čtyři jsou neustále pohřešovaní. Na místo byly vyslány tři záchranářské vrtulníky, záchranáři však čtyři z 19 šerpů stále nedokázali najít.

Cena života? 13 tisíc

Mluvčí nepálského ministerstva turismu a letectví oznámil, že vláda rodinám obětí vyplatí v přepočtu asi 13 tisíc korun. Ač se tato suma zdá ze západního poměru směšně nízká, v místních poměrech jde o nemalou částku.

 

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Doposud nejhorší katastrofa se na Mount Everestu odehrála 11. května 1996, kdy sněžná bouře zabila během jednoho dne nedaleko vrcholu hory hned osm horolezců. V roce 1970 přišlo o život při lavině šest šerpů.

Rychlejší záchrany v budoucnu

Počty expedic na Mount Everest stále narůstají a nepálská vláda je plánuje v brzké době omezit. Stejně tak by měla v budoucnu zavést kvalitnější systém záchranných operací, které by se měly v případě nouze dramaticky urychlit.

Mount Everest jako první dobyl v roce 1953 Novozélanďan Edmund Hillary se svým nepálským šerpou Tenzingem Norgayem. Po nich pak do dneška na vrchol vystoupalo více než čtyři tisíce dalších.