Letadlo nejprve přestalo vysílat údaje o své poloze a výšce. To bylo v sobotu v 01:07 hod. hodin místního času.

Američané mají nicméně k dispozici také data, která letoun automaticky posílá výrobcům v rámci programu monitorujícího stav stroje a jeho motorů kvůli údržbě.

Zmizelý Boeing 777 Malaysia Airlines na archivním snímku

Zmizelý Boeing 777 Malaysia Airlines na archivním snímku

FOTO: Tomasz Bartkowiak, Reuters

Výrobce leteckých motorů Rolls-Royce do letadel montuje svůj systém, který v pravidelných intervalech vysílá data o běhu motorů a jejich teplotě i o výšce a rychlosti letu. Aeroliniím výrobce nabízí možnost zaplatit si tuto službu a údaje odebírat. Malajsijská společnost službu nevyužívala, boeing přesto automaticky data vysílal.

Rozšířená oblast pátrání po zmizelém Boeingu 777

Rozšířená oblast pátrání po zmizelém Boeingu 777

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

I tento systém se vypnul, ale až v 01:21 hodin, řekly zdroje ABC News a doslova uvedly, že oba systémy byly odstaveny „systematicky“. Znamená to tedy, že američtí vyšetřovatelé „jsou přesvědčeni“, že na palubě došlo „k manuálnímu zásahu“.

Pátrací loď míří na západ

Američtí představitelé už dříve uvedli, že mají „náznaky“, že se ztracený boeing zřítil do Indického oceánu. Do oblasti dál na západ už míří pátrací armádní loď USS Kidd.

Oblast, kam až mohl doletět Boeing 777 malajských aerolinek z místa a odkud se naposledy ohlásil.

Oblast, kam až mohl doletět Boeing 777 malajských aerolinek z místa a odkud se naposledy ohlásil.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Nejmenovaný zástupce Pentagonu už ve čtvrtek uvedl, že letadlo mohlo pokračovat v letu ještě čtyři až pět hodin poté, co zmizelo z radarů. Američtí představitelé později údaj opravili, když uvedli, že stroj byl ještě ve vzduchu kratší dobu. Už ale neupřesnili jak dlouho.