Dva objekty spatřila na hladině posádka letadla vietnamského námořnictva, řekl televizi CNN a agentuře AFP mluvčí vietnamského Národního výboru pro pátrání a záchranu Hung Nguyen.

Zahlédla je v 18:30 místního času. Kvůli tmě se však k předmětům nemohlo pátrací letadlo přiblížit, aby zjistilo, oč se jedná. Mohlo by ale jít o dveře letadla. Do oblasti proto míří tři lodě. Pokusí se ráno objekty najít a vylovit.

Loď malajské pobřežní stráže pátrající po zmizelém boeingu

Loď malajské pobřežní stráže pátrající po zmizelém boeingu

FOTO: ČTK/AP

Ve stejné oblasti posádka jiného vietnamského letadla v sobotu spatřila dvě velké olejové skvrny o délce deset a patnáct kilometrů nacházející se skoro 150 kilometrů jižně od vietnamského ostrova Tho Chu. Zatím ale není jisté, jestli nějak souvisejí s letadlem. Mohlo by jít o letecký petrolej ze dvou nádrží boeingu.

Malajské úřady vietnamské zprávy o existenci skvrn nepotvrdily. [celá zpráva]

Letecký pohled na ropnou skvrnu, která má být důkazem o pádu letadla.

Letecký pohled na skvrnu na moři, která by mohla být důkazem o pádu letadla.

FOTO: Stringer, Reuters

Otázkou je, zda v případě údajných dveří jde skutečně o trosky. Předchozí nadějná stopa se ukázala falešná. Objekt, který spatřila posádka singapurského průzkumného letadla pod hladinou moře, nebyl součástí zmizelého letadla.

„Vypadalo to jako troska, ale byl to falešný poplach,“ uvedla podle CNN posádka amerického pátracího letadla, která měla ověřit singapurský nález.

Vyšetřovatelé se podle informovaného zdroje agentury Reuters zaměřují na možnost, že letadlo se následkem mechanické závady popřípadě výbuchu rozpadlo ve výšce kolem 11 kilometrů. To by vysvětlovalo, že ani intenzivní pátrání zatím nic podstatného nenašlo. Kdyby letadlo spadlo a roztříštilo se až o hladinu, očekávaly by se jeho trosky na relativně malé ploše.

Trasa Boeingu 777-200 společnosti Malaysia Airlines, jak ji zaznamenal server flightradar24.com

Trasa Boeingu 777-200 společnosti Malaysia Airlines, jak ji zaznamenal server flightradar24.com

FOTO: flightradar24.com, ČTK/AP

Mezinárodní pátrací týmy už od soboty pročesávají Jihočínské moře poblíž Thajského zálivu. Zatím ale žádné stopy po Boeingu 777 nenašly, i když se pátrací oblast rozšířila, protože letoun před zmizením změnil směr letu. To plyne z údajů radaru.

Na palubě letadla bylo 154 cestujících z Číny, protože v Malajsku je silná čínská komunita. Dále v něm letělo 38 Malajců, sedm Indonésanů, šest Australanů, pět Indů, čtyři Francouzi, tři američtí občané a po dvou občanech Ukrajiny, Nového Zélandu a Kanady. Pět dětí na palubě bylo mladších pěti let.

Od páteční noci středoevropského času je stroj pohřešovaný.

Vrtulník čínského Úadu pro námořní bezpečnost přistává na lodi, která byla vyslána pátrat po zmizelém boiengu

Vrtulník čínského Úřadu pro námořní bezpečnost přistává na lodi, která byla vyslána pátrat po zmizelém boeingu.

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

V souvislosti s tím, že palubě byli dva cestující, kteří si koupili letenky na ukradené pasy, se objevily zprávy, že se letadlo mohlo stát tečem teroristického útoku. Americké úřady ale zatím nebyly schopny tuto hypotézu potvrdit. [celá zpráva]