„Nemáme vůbec žádné informace, neříkají nic nového. Jsem v nejistotě a mám velký strach, nespím a čekám na jakoukoli informaci," řekl jeden z mužů čekajících na letišti v Kuala Lumpuru.

Jedna z příbuzných obětí pláče na letišti v Pekingu.

Jedna z příbuzných obětí pláče na letišti v Pekingu.

FOTO: Andy Wong, ČTK/AP

„Snažím se neztrácet víru, že jsou stále naživu,“ prohlásil jeden z příbuzných. „Čekám na sebemenší informaci. Bylo by dobré, kdyby přišel někdo ze společnosti Malaysia Airlines. Nejednají s námi jako s lidmi, nechávají nás tak dlouho čekat," sdělil další.

Je to krajně nezvyklé.Paul Hayes z britské konzultační společnosti pro letovou bezpečnost

Malaysia Airlines, jíž pohřešované letadlo patřilo, zajistí na své náklady přepravu příbuzných čínských pasažérů, kteří se chtějí dostat do Kuala Lumpuru. Několik jich o to prý projevilo zájem. Společnost na své webové stránce upozornila, že se obává nejhoršího. Tvrdí, že poskytuje maximum podpory pozůstalým a že je připravena poskytnout i pomoc finanční.

Co se vlastně s pohřešovaným boeingem stalo, stále nikdo s jistotou neví. Paul Hayes z britské konzultační společnosti pro letovou bezpečnost řekl, že letadla za letu takovým způsobem nezmizí. "Je to krajně nezvyklé," prohlásil.

Video

Expirované video

Letecké pátrání po ztraceném boeingu

Zdroj: Reuters

Nejproblematičtější fází letu je prý start a přistání, za letu, kdy piloti nehlásí problém, jsou potíže minimální. Letadlo bylo ve výšce 11 kilometrů a letělo stálou rychlostí.

Podle malajsijského listu NewStraitsTimes se odborníci kloní k tomu, že příčinou neštěstí musel být výbuch na palubě. "Byl to buď výbuch, blesk nebo vážná dekomprese," sdělil listu jeden z bývalých pilotů společnosti Malaysia Airlines. "Boeing 777 může pokračovat v letu i po zasažení bleskem i v případě těžší dekomprese, ale při výbuchu nemá šanci," dodal.

Riziko teroristického útoku

Malajské úřady nevylučují, že se letoun stal terčem teroristického útoku. Na palubě totiž byli nejméně dva podezřelí pasažéři, kteří cestovali na ukradené pasy. Usilovně se prověřuje také totožnost dalších dvou podezřelých cestujících.

Trasa Boeingu 777-200 společnosti Malaysia Airlines, jak ji zaznamenal server flightradar24.com

Trasa Boeingu 777-200 společnosti Malaysia Airlines, jak ji zaznamenal server flightradar24.com

FOTO: flightradar24.com, ČTK/AP

„Naše zpravodajské služby jsou v pohotovosti a informovány byly i úřady zabývající se bojem proti terorismu a dotčené země,” uvedl ministr dopravy a obrany Hishamuddín Hussein s tím, že se vyšetřovatelé z jeho země již setkali s kolegy z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a že prověřují důkladně celý seznam cestujících.

Rozšířena byla rovněž oblast, ve které probíhá pátrání. Záznamy z radarů naznačují, že se letadlo před svým zmizením vracelo zpátky.  [celá zpráva]

Video

Expirované video

Čínské lodě hledají ztracené letadlo

Zdroj: Reuters

Boeing 777-200 startoval z Kuala Lumpuru v pátek v 17:21 SEČ a v Pekingu měl přistát ve 23:30 SEČ. [celá zpráva]

Námořní hlídky po zmizelém stroji pátraly celou noc, informovala BBC. Letecká společnost Malaysia Airlines v neděli ráno uvedla, že vrak letounu zatím nebyl nalezen.