Letošní společné cvičení armád USA a Jižní Koreje se uskuteční od 24. února do 18. dubna. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámilo velení amerických a jihokorejských jednotek. O plánu konání pravidelných vojenských manévrů byla podle něj informována i Severní Korea, jíž jsou tradičně trnem v oku.

„Velení Spojených národů informovalo korejskou lidovou armádu v Severní Koreji prostřednictvím její mise v Pchanmundžomu o termínech cvičení Key Resolve a Foal Eagle a o neprovokativní povaze tohoto výcviku,” uvedlo velení podle Reuters v prohlášení.

King nemůže vyjednat propuštění misionáře

Zrušení pozvánky pro Kinga pro AP potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Jen Psakiová, která KLDR vyzvala k okamžitému propuštění zadržovaného Američana. Psakiová popírá, že by to souviselo s cvičením, i když v lednu KLDR vyzvala k jejich zrušení a varovala před katastrofickými následky pro Korejský poloostrov.

King je americkým zvláštním vyslancem pro záležitosti lidských práv v KLDR. Už loni v srpnu Pchjongjang odvolal nabídku, aby zemi navštívil a jednal tam o případu zadržovaného misionáře.

Místo něj by nyní mohl do Severní Koreji zamířit Jesse Jackson, který v roce 1983 vyjednal v Sýrii propuštění vězněného amerického pilota. „Na žádost Baeovy rodiny se nabídl reverend Jackson, že se vydá do Pchjongjangu na humanitární misi zaměřenou na Baeovo propuštění. Podporujeme snahy Baeovy rodiny a reverenda Jacksona dostat Baeho domů,” uvedl podle Reuters představitel americké diplomacie.

Jackson minulý měsíc neodsoudil jako jiní kontroverzní návštěvu bývalého basketbalisty Dennise Rodmana u severokorejského vůdce Kim Čong-una. [celá zpráva]

Pětačtyřicetiletý Američan korejského původu Kenneth Bae byl loni v květnu v Severní Koreji odsouzen k 15 letům nucených prací za údajné podněcování k převratu. Minulý týden Washington oznámil, že Severokorejci Američana přesunuli z nemocnice zpět do pracovního tábora. Hospitalizován byl loni poté, co v pracovním táboře zhubl o 22 kilogramů. [celá zpráva]