„Je to tragédie pro hasiče,“ řekl komisař pro venkovské oblasti Nového Jižního Walesu Shane Fitzsimmons.

Stroj dopadl do národního parku Budawang asi 270 km jihovýchodně od Sydney. Zahynul 43letý pilot. Záchranáři jeho tělo objevili, ale nepodařilo se jim ho vyprostit, zahnal je silný vítr ženoucí proti nim dým z požáru a obtížný terén. Pád stroje navíc zažehl další požár. Hasiči se jej snaží zlikvidovat.

Satelitní záběr na požáry v Novém Jižním Walesu

Satelitní záběr na požáry v Novém Jižním Walesu

FOTO: NASA, Reuters

Vítr sice ve čtvrtek zeslábl, ale rychlost 75 km/h je stále vysoká. Také se mírně ochladilo, ale požáry stále zuří a hrozí, že se mohou dostat do hustěji zalidněných oblastí. Zatím zničily 200 domů.

Pilot je druhou obětí, první byl 63letý muž, který dostal 18. října infarkt.

Vrtulník hasí požár v australském Faulcombridge

Vrtulník hasící požár v australském Faulcombridge.

FOTO: Rob Griffith, ČTK/AP

Největší požár zažehla armáda

Hasiči ve čtvrtek také potvrdili, že požár State Mine, který sežehl už 125 000 hektarů a má čelo široké 300 km, vypukl minulou středu v důsledku rutinních armádních ostrých střeleb. [celá zpráva]

V Novém Jižním Walesu zuří na 60 požárů, velké jsou čtyři v State Mine u Lithgow, ve Springwoodu, na jihu od Sydney ve Wollondilly a na severu u Newcastlu.

Dým z požáru u australského jezera Lake Macquarie

Dým z požáru u australského jezera Lake Macquarie

FOTO: ČTK/AP

Požáry buše jsou součástí australského ekosystému a semena některý rostlin klíčí, jen když jsou sežehnuta. Tato společenství, jejichž součástí jsou pravidelné požáry, se označují za požárový klimax.

Australský premiér Tony Abbot také chce zrušit uhlíkovou daň, kterou zavedla předchozí labouristická vláda.