Severokorejský výbor pro mírové sjednocení Koreje, který má na starosti vztahy s jižním sousedem, slíbil, že bezpečnost Jihokorejců v zóně bude zajištěna. Navrhuje, aby se jednání o normalizaci provozu v komplexu, který byl uzavřen letos v dubnu v době vyostřené krize na Korejském poloostrově, uskutečnilo 14. srpna.

Rozhodnutí padlo na poslední chvíli; Jižní Korea už rozběhla proces odškodnění firem působících v zóně. Kompenzační opatření jsou obecně vnímána jako krok k ukončení spolupráce, napsala agentura Reuters.

Jižní Korea ve své reakci uvedla, že je připravena zahájit nová jednání o této záležitosti. "Přijímáme návrh Severu na schůzku o normalizaci provozu v komplexu, která by se měla uskutečnit 14. srpna," konstatoval mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení.

Průmyslový komplex Kesong, založený roku 2003 na území KLDR a financovaný převážně Jižní Koreou, byl symbolem spolupráce obou Korejí z dob sbližování. Působilo v něm 123 jihokorejských firem, které využívaly levnou severokorejskou pracovní sílu.

Počátkem dubna KLDR zabránila jihokorejským pracovníkům ve vstupu do oblasti a zablokovala dodávky surovin a potravin. Všech 53 000 severokorejských dělníků, kteří v Kesongu pracovali, bylo ze zóny odvoláno. Postupně odešli i všichni Jihokorejci.

V poslední době se konalo několik kol rozhovorů mezi oběma zeměmi o obnově provozu v Kesongu, k žádné dohodě se však nedospělo.