Novým ministrem obrany se stal poměrně neznámý generál Čang Čong-nam.  Byl to už čtvrtý ministr obrany od nástupu Kim Čong-una, přitom za 17 let vlády jeho otce se na postu vystřídali jen tři muži. [celá zpráva]

Jeho nástup do funkce byl chápán jako snaha o omlazení vedení Severní Koreje.

Kim Kjok-sik je označován za jestřába komunistického režimu a armádě už velel do roku 2009. Údajně také řídil dva útoky na jihokorejské cíle, při nichž v roce 2010 přišlo o život 50 Jihokorejců. Post vrchního velitele armády je v KLDR považován za vyšší pozici než ministr obrany.

Nová funkce Kim Kjok-sika byla zveřejněna ve zprávě o cestě zvláštního vojenského vyslance do Číny.

Do Pekingu přiletěl dopoledne vicemaršál Čche Rjong-he, který je šéfem politbyra Korejské lidové armády.

Cesta emisara

Kim Čong-un Čínu zatím nenavštívil od doby, kdy převzal moc po svém otci Kim Čong-ilovi. Navštívil Peking s otcem krátce před jeho smrtí, kdy byl představen v Číně jako nový vůdce.

Čche Rjong-he je považován za prvního činitele jednajícího s Čínou na vysoké úrovni od listopadu loňského roku, kdy do Pchjongjangu přijel člen čínského politbyra Li Ťien-kuo. Ten severokorejskému vůdci přivezl dopis od Si Ťin-pchinga, který byl právě jmenován novým předsedou čínské komunistické strany. Je druhým vysokým představitelem severokorejského režimu, který jede do Pekingu po loňské srpnové návštěvě Kimova strýce Čanga Son-teka, jenž je tajemníkem Národní obranné rady.

Návštěva se koná krátce před návštěvou jihokorejské prezidentky v Číně, zmiňuje jihokorejská agentura Jonhap.

Analytici odhadují, že by Čche a jeho delegace mohli žádat Peking o větší ekonomickou pomoc a vysvětlit nedávné severokorejské vojenské kroky včetně odpálení série raket krátkého doletu z východního pobřeží KLDR, k němuž došlo o víkendu a v pondělí. [celá zpráva]

Čche se má tento týden sejít s čínským prezidentem a má jednat také s armádními představiteli. Čche přes svoji vysokou hodnost neudělal kariéru v armádě, ale ve vládnoucí Korejské straně pracujících, vysokou funkci v armádě získal až v roce 2010.

Čche má velmi blízko ke Kim Čong-unovi a na záběrech severokorejské televize je často k vidění po jeho boku.

Čína zůstává jediným velkým politickým a ekonomickým spojencem severokorejského režimu. Peking ale v posledních měsících vyjádřil nespokojenost se severokorejskými zkouškami raket a únorovým odpálením jaderné nálože. V Radě bezpečnosti OSN nevetoval rezoluci, která to odsuzuje a nebránil ani zostření sankcí proti Pchjongjangu. V posledních dnech v Číně vyvolal poprask případ zadržené čínské rybářské lodi. [celá zpráva]

Peking ale především usiluje o stabilitu v oblasti, a proto se snaží zmírňovat diplomatický tlak na Pchjongjang kvůli jeho jadernému programu, aby nevypukla krize, jež by poškodila čínskou ekonomiku, anebo spustila příliv severokorejských uprchlíků na čínské území.