Jü upřesnil, že se obrátil na čínské velvyslanectví 10. května, když zjistil, že jeho loď zadrželi Severokorejci. Čínské velvyslanectví už se spojilo s úřadem pro konzulární záležitosti severokorejského ministerstva zahraničí a vyzvalo KLDR, aby loď i posádku propustila, potvrdily čínské úřady.

Trvá na tom, že plavidlo v té době bylo v čínských teritoriálních vodách. „Loď je vybavena systémem GPS a Beidou, aby naši rybáři znali v každém okamžiku svou polohu,“ uvedl.

Dodal, že čínské úřady v oblasti často monitorují pohyb všech rybářských lodí, aby se nedostaly do blízkosti severokorejských vod. Podle něj loď nejspíše obsadili příslušníci severokorejských ozbrojených sil a a zabavili všechny komunikační prostředky i oba systémy satelitní navigace.

Anonym chce peníze

Čínský list Southern Metropolis Daily napsal, že Jüovi telefonoval nejmenovaný severokorejský činitel, podle nějž plavidlo bylo ve vodách patřících KLDR. Požadoval po něm do nedělního poledne zaplacení 600 000 jüanů. Částka měla být převedena na jistou společnost v Tan-tungu, což je město v severovýchodní Číně u hranice s KLDR. Jinak Severní Korea zabaví loď a posádku vyhostí. „Nemohu si dovolit výkupné, které požadují,“ řekl čínskému listu Global Times Nejvíce se obává o soud posádky, která měla na palubě jídlo jen na dvacet dní, které brzy vyprší.

Loď byla zadržena v době ochlazení vztahů mezi Pekingem a Pchjongjangem, který kritizoval Severní Koreu za její třetí pokusný jaderný výbuch a eskalaci napětí na Korejském poloostrově. Čína nevetovala zostření sankcí ze strany OSN proti KLDR.