Zpráva nazvaná Rukojmí strážců bran se zabývá situací tisíců běženců, kteří utekli ze svých domovů před hladem a boji s islamistickými radikály.

Dokument HWR uvádí, že sexuální zneužívání žen je v táborech běžné. Obětí se stala i 23letá Kuman, která řekla, že byla v devátém měsíci, když ji znásilnili tři muži v armádních uniformách. Další ženu po hromadném znásilnění postřelili, takže jí museli amputovat nohu. Většina obětí znásilnění ale nic nehlásí ze strachu, aby nebyly bity nebo zavřeny.

V táborech je podle zprávy HWR také rozšířené etnické a klanové násilí.

„Naše zjištění ukazují, že lidé v těchto táborech jsou v zásadě drženi v táborech jako zajatci,“ uvedl britský ředitel HRW David Mepham. „Neumožňují jim odejít. Strážci bran, kteří řídí tábory, jsou velmi násilní.“

Mepham také uvedl, že správci táborů, nechtějí nechat lidi odejít, protože se na jejich úkor obohacují: „Odčerpávají část mezinárodní pomoci, které je určena lidem v táborech, kteří jsou v mnoha případech ve vážné nouzi a strádají.“ Když lidé odejdou, sníží se objem pomoci proudící do tábora.

Zpráva se zaměřuje na osud lidí, kteří před hladomorem a boji utekli v roce 2011 do táborů kolem hlavního města Mogadiša. Situace se příliš nezměnila ani poté, co loni v září vznikla nová somálská vláda.