Devětatřicetiletý Bales v březnu ve dvou vesnicích na jihu Afghánistánu zmasakroval šestnáct lidí, z toho devět dětí. Podle obžaloby se nejprve ze základny americké armády v provincii Kandahár vydal do první z vesnic, kde postřílel část obětí, vrátil se na základnu, a poté své hrůzné dílo dokonal ve druhé vesnici.

Podle obžaloby si jasně pamatoval a uvědomoval, co udělal. Několik vojáků vypovědělo, že když se Bales vrátil ze svého řádění celý potřísněný krví, řekl, že "se domníval, že to, co dělá, je správné".

Má psychické problémy, brání vojáka obhájci

Balesovi obhájci tvrdí, že není jasné, v jakém psychickém stavu byl seržant před masakrem. Podle výpovědí některých svědků večer před tím pil alkohol a obhajoba tvrdí, že používal steroidy a léky na spaní. Vojáka prý trápí psychické problémy, trpí posttraumatickým stresem.

Při nasazení v Iráku utrpěl Bales zranění hlavy a do Afghánistánu ho jeho nadřízení údajně poslali proti jeho vůli. Podle agentury AP se Balesovi obhájci snažili přesvědčit prokuraturu, že trest smrti není správné žádat pro vojáka, který byl čtyřikrát vyslán na nebezpečnou zahraniční misi.

V USA byl voják popraven naposledy v roce 1961. Na výkon trestu smrti v současnosti čeká šest vojáků, ale nikdo z nich nebyl odsouzen za masakr na civilistech v zahraničí.