„Start druhé verze satelitu Kwangmjungsung byl úspěšný. Satelit se dostal na oběžnou dráhu, jak bylo plánováno,“ oznámila státní agentura KCNA.

Podle jihokorejské agentury Jonhap Severokorejci odpálili také dvě střely země-země. Spojené státy mezitím potvrdily, že na oběžnou dráhu byl vynesen nespecifikovaný objekt. Raketa "vynesla objekt, který podle všeho dosáhl oběžné dráhy Země", uvedlo Severoamerické velitelství protivzdušné a kosmické obrany (NORAD). Podle NORAD se jednotlivé stupně rakety oddělily podle plánu.

KLDR se neúspěšně pokusila vypustit raketu dlouhého doletu už v dubnu.

KLDR se neúspěšně pokusila vypustit raketu dlouhého doletu už v dubnu.

FOTO: ČTK/AP

Zaskočili svět

Severokorejci s raketou překvapili nejen sousední země v čele s Japonskem a Jižní Koreou, které hrozily, že raketu nebo její zbytky sestřelí, jestliže naruší jejich vzdušný prostor. Ani Spojené státy v úterý nevyvracely verzi, že technici raketu demontují, když potvrdily zvýšenou aktivitu u odpalovací rampy ve městě Sinuidžu na severozápadním pobřeží Korejského poloostrova. [celá zpráva]

Vynesení satelitu na oběžnou dráhu je dalším překvapením a významným pokrokem severokorejského raketového programu. Severokorejci se o vyslání rakety bez úspěchu pokoušeli už v dubnu.

Lidé v Pchjongjangu slaví úspěšné vypuštění severokorejské rakety.

Lidé v Pchjongjangu slaví úspěšné vypuštění severokorejské rakety.

FOTO: ČTK/AP

Třístupňová raketa letěla mezi Korejským poloostrovem a Čínou a její druhá část podle americké armády dopadla do filipínských vod Žlutého moře. Podle japonských úřadů rovněž raketa přeletěla nad ostrovem Okinawa.

Podnik vyvolal odsouzení

Japonská vláda svolala bezpečnostní radu státu a ani jinde nezůstal severokorejský podnik bez reakce. Start rakety odsoudil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, akci nazval „provokací“, která může mít negativní dopad na stabilitu regionu. Šéf OSN, že KLDR jasně porušila rezoluci Rady bezpečnosti OSN.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Kamera zachytila odpálenou severokorejskou raketu

Mluvčí americké Rady národní bezpečnosti Tommy Vietor zase uvedl, že USA v důsledku vypuštění rakety budou v OSN prosazovat přijetí „přiměřených opatření“. Washington se obává, že Severokorejcům nešlo ve skutečnosti o vesmírnou družici, ale o zkoušku technologie pro mezikontinentální balistické střely.

Start rakety odsoudily i Čína a Rusko. Rada bezpečnosti OSN zasedne ještě ve středu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

FOTO: ČTK/AP

Vývoj raketového a jaderného programu KLDR
2002 - Severní Korea upustila od předchozí dohody poté, co ji USA obviňují z tajného obohacování uranu.
Říjen 2006 - KLDR poprvé otestovala jadernou zbraň.
Únor 2007 - Pchjongjang slíbil ukončit atomové aktivity výměnou za hospodářskou pomoc.
Červenec 2007 - Režim uzavírá reaktor v Jongbjonu a dovoluje k němu přístup expertům z Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
Prosinec 2007 - Severní Koreji skončil termín pro předání dokumentů s detaily o jejím jaderném programu.
Červen 2008 - KLDR předává přes Čínu Američanům podrobnosti o programu. Washington to opatrně vítá.
Duben 2009 - Země otestovala raketu dlouhého doletu Taepodong-2. Tvrdila, že nesla do vesmíru satelit, třetí stupeň se ale na oběžnou dráhu nedostal. Následně byli ze země vyhnáni pozorovatelé.
Květen 2009 - Severní Korea provedla druhou zkoušku jaderné bomby. Následovalo přijetí rezoluce 1874 Radou bezpečnosti OSN a zavedení nových sankcí. KLDR na to oznámila, že obnoví program obohacování uranu.
Leden 2012 - Režim nového vůdce Kim Čong-una vypustil tři rakety krátkého doletu.
Leden 2012 - Severokorejská vláda pozastavila jaderný i raketový program výměnou za potravinovou pomoc z USA.
Březen 2012 - Režim obrací a oznamuje plán vypuštění rakety, která vynese na oběžnou dráhu výzkumný satelit.
Duben 2012 - Vypuštěná raketa dlouhého doletu se na oběžnou dráhu nedostala.
Prosinec 2012 - KLDR pokus zopakovala.