„Levná a stabilní výroba elektřiny je zásadní. Jestliže se odstaví všechny reaktory, které dříve zajišťovaly 30 procent dodávek elektřiny v Japonsku, japonská společnost nepřežije,“ řekl Noda s tím, že některé firmy by se mohly raději odstěhovat do zahraničí, což by znamenalo ztrátu pracovních míst.

Nodův kabinet už během uzavírání všech 50 reaktorů kvůli inspekcím avizoval, že v létě budou některé muset být znovu zprovozněny, protože hrozí výpadky elektřiny v důsledku častějšího užívání klimatizací a dalších zařízení. Minulý měsíc vláda vyzvala podniky a domácnosti v některých částech země, aby s elektřinou šetřily a snížily odběr o 15 procent, jinak se dostaví výpadky.

Premiér v pátek prohlásil, že bude opět spuštěna dvojice varných bloků Ohi na západě země. Ujistil, že reaktory jsou bezpečné.

Japonsko je bez jaderné energie poprvé po více než 40 letech, a to od května, kdy byl odstaven poslední reaktor v elektrárně Tomari v prefektuře Hokkaidó.

Havárie ve Fukušimě po ničivém zemětřesenítsunami z března loňského roku otřásla důvěrou veřejnosti v bezpečnost jaderné energie.