Lovellová měla u sebe porodní asistentku, když se při porodu objevily neočekávané komplikace. Když dorazila záchranka, byla už v kritickém stavu.

Lovellová se snažila prosadit, aby ženy v Austrálii měly doma při porodech kvalifikované asistentky, protože jedině tak mohou být porody doma bezpečné. Požadovala také, aby na ně stát vyčlenil adekvátní sumu a rodičky si nemusely najímat soukromé asistentky. Stát se ale stavěl proti porodům doma a nepodporoval je.

Varovala, že nezmění-li se situace, mohou být ohroženy životy rodiček: "Osobně jsem šokovaná a cítím stud, že možnost rodit doma v případě nerizikových těhotenství nebude záležet na svobodném rozhodnutí ženy. Jako žena nebudu mít jinou šanci než mít porod bez asistentky, budu-li chtít rodit doma.“

Beth Wilsonová z ministerstva zdravotnictví v australském státu Victoria k případu uvedla, že měla už dlouho obavy v případě porodů doma, kde není okamžitě k dispozici adekvátní lékařská péče.

Rizikem u porodů doma jsou podle americké těhotenské asociace embolie, vysoký krevní tlak a vyhřeznutí dělohy, ale také poškození plodu.

Porody v nemocnicích vytlačily porody doma

Kvůli rizikům postupně přibývalo žen, které rodily v nemocnicích. Jestliže v USA bylo v roce 1938 ještě 50 procent žen rodících doma, v roce 1995 to už bylo jen jedno procento. Nyní ale jejich počet roste.

Podobná byla situace v Británii, kde ještě v šedesátých letech rodila třetina žen doma. Nyní jsou to asi 2,5 procenta, a to jen kvůli tomu, že porodům doma dávají přednost ženy ze středních vrstev. Podle aktuální oxfordské studie je u prvorodiček, které se rozhodnout takto rodit, třikrát větší riziko, že jejich dítě zemře nebo bude mít poškozený mozek.