Řecká nákladní loď plující pod liberijskou vlajkou najela na útes u zátoky Tauranga u novozélandského Severního ostrova loni 5. října. Z poškozeného plavidla, které vezlo 1700 tun oleje, 200 tun vlastního paliva a přes 1300 kontejnerů, uniklo do moře nejméně 360 tun topného oleje. Ten zamořil okolní pláže a zabil tisíce ptáků.

Uvízlá loď Rena

Uvízlá loď Rena

FOTO: Reuters

O víkendu na místě zuřila bouře a lodí kymácely silné proudy, které nakonec trup rozlomily na dvě části. Příď zůstala pevně zaklíněná na útesu, záď se ale začala naklánět. Při rozlomení plavidla spadly do vody asi tři stovky z dosud zbývajících 830 kontejnerů. Navíc hrozí, že z lodi unikne zbylé palivo.

Video

Expirované video

Řecká nákladní loď plující pod liberijskou vlajkou najela na útes u zátoky Tauranga. Zdroj: Reuters

Záchranáři tvrdí, že další ekologická katastrofa už na místě nehrozí. "Pokud se v následujících dnech dostane ke břehu nějaký olej, bude ho mnohem míň, než když Rena ztroskotala," ujistil velitel záchranářů Alex van Wijngaarden.

Potvrdil to i ministr životního prostředí Nick Smith. "Riziko pro životní prostředí je oproti dřívějšku jen minimální, vytéci mohou nanejvýš desítky tun oleje, ne stovky."