Zambijský ministr zahraničí Chishimba Kambwili listu sdělil, že nemá tušení, že se trojice obviněných Čechů vrátila do vlasti. "Nejsem informován o českých občanech. Ministr vnitra Kennedy Sakeni mi o tom nic nesdělil, neboť je služebně mimo město," řekl listu šéf diplomacie.

Deník proto začal shánět vyjádření ministra vnitra Sakeniho, který potvrdil, že se nachází mimo Lusaku, a novinářům řekl, ať kontaktují jeho tajemníka, který je neustále v kanceláři. Zastihnout ho se jim však nepodařilo.

Ani právník obviněné české trojice Kelvin Bwalya Fube nemá o osudu svých klientů ponětí. "Nemám absolutně žádné informace v této věci, protože jsem byl zaměstnán volebními peticemi," řekl Fube s tím, že totéž sdělil ministerstvu zahraničí.

Česko žádalo propuštění svých občanů

Češi byli zadrženi v říjnu a ve vazbě strávili sedm dní, poté byli propuštěni na kauci s tím, že nesmí opustit zemi a musí se hlásit na policejní stanici. Trojice všechna obvinění odmítala.

ČTĚTE TAKÉ
Čech zadržený v Zambii: Vězení bychom nejspíš nepřežili
Zadržení Češi ze Zambie nejspíš odletěli na cizí pasy
Češi věznění v Zambii jsou doma, ze země odjeli při utajené akci

O propuštění trojice se vedle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) a prezidenta Václava Klause zasazovali i někteří poslanci Evropského parlamentu.

Schwarzenberg do země poslal i zvláštního velvyslance.

Klaus napsal zambijským představitelům dopis, v němž žádal spravedlivý proces. Úřady upozornil, že Češi rozhodně nezískávali informace, ale jako turisté si na památku fotografovali letadlo, které bylo vyrobeno v Československu.

Okolnosti jejich návratu zůstávají nejasné. České ministerstvo zahraničí sice v neděli potvrdilo, že se vrátili domů, k otázce, zda muži do vlasti dorazili v utajení, se česká diplomacie ale nevyjádřila. Podle mluvčího ministerstva Víta Koláře bude zřejmě proces v Zambii pokračovat bez jejich přítomnosti.