Osud Misuráty potvrzuje, že ani jedna strana v libyjské občanské válce nemá dost sil na vítězství. Misuráta je od počátku bojů v obležení Kaddáfího vojska, které ji ale nebylo schopno dobýt. Byla vytlačena z okraje města a ze vzdálenosti 30 kilometrů Misurátu ostřeluje.

Hořící zásobník ropy v Misurátě ohrožuje sousední.

Hořící zásobník ropy v Misurátě ohrožuje sousední.

FOTO: Mussab Al-Khairalla , Reuters

Většina zásobníků ropy nebyla ostřelováním zasažena, ale jsou tak blízko hořícímu objektu, že není možné se k nim přiblížit. V Misurátě je proto otevřeno jen několik čerpacích stanic, před nimiž se tvoří dlouhé fronty. Město je závislé na dodávkách zásob po moři.

Hořící zásobník ropy v Misurátě

Hořící zásobník ropy v Misurátě

FOTO: Mussab Al-Khairalla , Reuters

 NATO zasáhlo nemocnici u Zlitánu

V pondělí byla při leteckých úderech NATO zasažena nemocnice a sklady potravin v blízkosti města Zlitán, které leží asi 150 kilometrů východně od Tripolisu. Útok, který si vyžádal osm mrtvých, zasáhl podle agentury AFP i čtyři sklady potravin.

Nebylo uvedeno, zda oběti jsou z nemocnice.

Auto míjí Zlitán, kde právě explodovala bomba.

Auto míjí Zlitán, kde právě explodovala bomba.

FOTO: Reuters

Podle Britů by Kaddáfí mohl zůstat v Libyi

Zablokovanou situaci se snaží řešit Britové. Ministr zahraničí William Hague uvedl, že by mělo být Kaddáfímu umožněno zůstat v zemi, pokud se vzdá moci. Rebelové odmítají složit zbraně, dokud Kaddáfí neodstoupí. I když nálety letadel NATO zbavily Kaddáfího armádu síly, vzbouřenci ji stále nejsou sto porazit.

 

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Hague ale současně uvedl, že Británie dala přednost odchodu Kaddáfího ze země, ten to však odmítá. Důvodem je i to, že by měl stanout před soudem v Haagu, kde by měl být souzen za válečné zločiny.

Zásobník ropy v Misurátě po zásahu

Zásobník ropy v Misurátě po zásahu

FOTO: Thaier al-Sudani , Reuters