„Volby by se mohly konat během tří měsíců, nanejvýš do konce roku. Garantem transparentnosti by mohla být přítomnost mezinárodních pozorovatelů,“ řekl Saíf v rozhovoru pro italský list Corriere della Sera. Otec by podle jeho slov v případě prohry ve volbách odstoupil, ale do exilu by nešel.

„Nepochybuji, že převážná většina Libyjců stojí za mým otcem a v povstalcích vidí fanatické islámské fundamentalisty a teroristy burcované ze zahraničí,“ doplnil Saíf.

Saíf Islám Kaddáfí

Saíf  Kaddáfí

FOTO: Ahmed Jadallah, Reuters

Kaddáfího návrh je podle západních mocností dalším úhybným manévrem a koalice nadále žádá jeho bezpodmínečný odchod. Ovšem i v koaličních řadách narůstá frustrace z vleklé armádní operace, připomněla Reuters.

Povstalci po čtyřech měsících konfliktu postupují k hlavnímu městu Tripolisu jen velmi pomalu a Kaddáfí se vzdušným úderům NATO vyhnul, ačkoliv aliance pořád ještě tvrdí, že není cílem. Vzdušné údery na Tripolis pokračovaly ve čtvrtek nad ránem.

V týž den dorazil do města k rozhovorům s Kaddáfím ruský vyslanec Michail Margelov. Moskva nedávno změnila původní názor a shodně s USA, Británií, Francií a dalšími spojenci tvrdí, že by Kaddáfí měl skončit. Zároveň je ale proti akcím NATO v Libyi. Ve čtvrtek navíc Rusko společně s Čínou vyzvalo k dodržování rezoluce Rady bezpečnosti OSN v Libyi.

„V arabském světě je tradicí odpuštění a usmíření a spousta bývalých vůdců žije dál ve svých zemích, i když byli svrženi,“ citovala agentura Interfax Margelova před jeho cestou.