Za dva a půl měsíce šetření na místě došel k závěru, že všichni tři se podíleli na útocích proti civilistům v jejich domovech, střelbě do demonstrantů ostrou municí, bombardování pohřebních průvodů a zabíjení lidí při odchodu z mešit.

Moreno-Ocampo uvedl, že má důkazy o tom, že Kaddáfí vydával rozkazy, jeho syn verboval žoldnéře a šéf tajné služby se přímo podílel na útocích. O zatykačích nyní rozhodnou soudci ICC. Jejich vydání zúží Kaddáfímu prostor k případnému odchodu do exilu.

Možnost odejít má jen do několika málo afrických zemí, které neuznávají jurisdikci ICC, jako například Zimbabwe. Kaddáfí zatím trvá na tom, že bude bojovat až do konce.

Moreno-Ocampo se věnuje i válečným zločinům spáchaným oběma stranami, včetně útoků povstalců na subsaharské Afričany považované za žoldnéře.

Těžba ropy na území rebelů zatím končí

Ukončení produkce ropy až do ukončení války v Libyi oznámila místní společnost Arab Gulf Oil, která před vypuknutím války těžila čtvrtinu z celkové libyjské produkce 1,6 miliónu barelů denně.

„Nejsme vojenskou společností a Kaddáfího síly jsou všude,“ citoval server listu The Boston Globe zástupce firmy Abdeldžalíla Majúfa.

Vládní jednotky v dubnu vyřadily těžební zařízení v nalezišti Messla a také ropovod do přístavního Tobruku. Na povstaleckém východě se soustředí 80 procent těžby. Naopak na západě ropu těžily západní společnosti, které evakuovaly personál hned na začátku nepokojů.