Teroristická síť zdůraznila, že bude pokračovat v útocích na Američany a jejich spojence.

"Zdůrazňujeme, že krev svatého válečného šejka Usámy bin Ládina, Bůh mu žehnej, je svatá nám i všem muslimům a nebude prolita nadarmo," uvádí se v prohlášení.

"S Boží pomocí zůstaneme kletbou pronásledující Američany a jejich pomocníky, budeme je pronásledovat v jejich zemích i mimo ně," pokračuje dokument. "Jejich štěstí se brzy promění ve smutek. Jejich krev se smísí s jejich slzami," hrozí příslušníci organizace.

Spojené státy oznámily smrt bin Ládina, ovšem nezveřejnily jeho fotografii. Uvedly, že ho identifikovala manželka či dcera a že jeho totožnost prokázaly testy DNA. [celá zpráva]

Nyní přichází potvrzení ze strany teroristické sítě, v jejímž čele bin Ládin stál.

Video

Expirované video

Zvědavci vzali Usámův dům útokem (Reuters)

Chystá se zveřejnění poslední nahrávky

Al-Káida také vyzývá Pákistánce k povstání proti vládě. Slibuje rovněž, že v nejbližší době zveřejní na internetu zvukovou nahrávku pořízenou asi týden před bin Ládinovou smrtí. Šéf Al-Káidy se na ní prý vyjadřuje k vlně nepokojů v arabském světě.

Prohlášení se objevilo na internetových stránkách v pátek. Datováno je však z úterý 3. května. Dokument, který je prvním vyjádřením teroristické sítě k bin Ládinově smrti, je podepsán "hlavním vedením" Al-Káidy. K otázce nástupnictví se nevyjadřuje; nejvýraznější osobou v Al-Káidě je nyní podle amerických tajných služeb dosavadní dvojka teroristické sítě Ajmán Zavahrí.

Zničená část bin Ládinova sídla po útoku americké speciální jednotky.

Zničená část bin Ládinova sídla po útoku americké speciální jednotky.

FOTO: fotobanka Profimedia

Už dříve smrti litovala jemenská odnož Al-Káidy na Arabském poloostrově s tím, že je to ohromná rána, a tím nepřímo potvrdila jeho smrt.

Bin Ládina zabilo americké komando v pákistánském městě Abbottábád pár desítek kilometrů od Islámábádu. Zakladatel Al-Káidy se zde skrýval v opevněné vile. Američané při útoku na budovu kromě Usámy bin Ládina zabili i jeho syna, dva kurýry Al-Káidy a manželku jednoho z nich. Washington informoval pákistánské úřady o akci až po jejím skončení.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Pevnost Usámy bin Ládina byla zapečetěna (Reuters)

Tělo šéfa Al-Káidy Američané z domu přepravili na loď Carl Vinson v Arabském moři. Teroristu pohřbili do moře. Řada muslimů to kritizovala a tvrdila, že takový pohřeb je v rozporu s islámem.

Jeden z obyvatel Abbottábádu ukazuje víko zřejmě od palivové nádrže amerického vrtulníku, který havaroval při zásahu proti bin Ládinovi.

Jeden z obyvatel Abbottábádu ukazuje víko zřejmě od palivové nádrže amerického vrtulníku, který havaroval při zásahu proti bin Ládinovi.

FOTO: fotobanka Profimedia