Američtí vojáci před domem, kam ústil tunel z věznice.

Američtí vojáci před domem, kam ústil tunel z věznice.

FOTO: Ahmd Nadeem, Reuters

„Tunel dlouhý stovky metrů byl vykopán z jihu do věznice a minulou noc uteklo 476 politických vězňů,“ řekl v pondělí guvernér věznice Ghulam Dastagír Majar. Tunel měřil 320 metrů. Ve věznici bylo 1200 vězňů.

Afghánský voják střežící kandahárskou věznici

Afghánský voják střežící kandahárskou věznici

FOTO: ČTK/AP

Mluvčí afghánského prezidenta Hámida Karzáího sdělil, že útěk je katastrofou, která se nikdy neměla stát. Asi sto uprchlíků jsou velitelé Tálibánu. Zbytek především bojovníci tohoto hnutí.

Afghánští policisté a vozidla NATO u kandahárské věznice

Afghánští policisté a vozidla NATO u kandahárské věznice

FOTO: ČTK/AP

Jeden z uprchlíků sdělil BBC, že tunel byl tak dlouhý, že trvalo půl hodiny, než se dostali z vězení na jeho konec. Útěk proto zabral většinu noci a na vězně u východu na dvoře domu čekala auta, které je odvezla.

Afghánský voják střeží kandahárskou věznici

Afghánský voják střeží kandahárskou věznici

FOTO: ČTK/AP

Útěk svědčí o vratké situaci v Afghánistánu, kde byly po masovém útěku vězňů před třemi lety investovány milióny liber do jejich lepšího zabezpečí. Afghánský politik a bývalý poslanec Daúd Sultanzaj řekl BBC, že útěk svědčí o „slabosti našeho bezpečnostního aparátu“. Podle něj je hlavním problémem to, že je prolezlý příslušníky Tálibánu. Proto ty nejnebezpečnější Táliby drží na základně Bagrám.

Americký voják sedí před domem, kam ústil tunel z věznice.

Americký voják sedí před domem, kam ústil tunel z věznice.

FOTO: Ahmd Nadeem, Reuters

Věznice je pod afghánskou správou, ale mezinárodní síly ISAF uvedly, že kdyby se na ně věznice obrátila, okamžitě by jí s ochranou a zabezpečením pomohly.

„Zrovna v dnešní den musel s útěkem vězňům pomoci Bůh,“ uvedl šéf věznice Ghulam Dastgir Mayar v Kandaháru.

mapa

Vězni utekli z věznice Ghulam Dastgir Mayar

FOTO: Novinky.cz s použitím Yahoo Maps

Vězni neutíkali z věznice v Kandaháru poprvé. V červnu roku 2008 se podařilo uprchnout zhruba tisícovce lidí poté, co na budovu zaútočilo komando Talibánu.