Radikálové se vracejí do řídce osídlených oblastí považovaných americkým velením za méně důležité, které mají být postupně předávány pod kontrolu afghánských úřadů. Mezinárodní síly se měly soustředit na akce v lidnatějších regionech a čekaly, že se tam za nimi extremisté přesunou.

Místo toho se Tálibán usazuje ve vyklizených oblastech a "nyní se tam vrací i al-Káida".

Návrat extremistů v posledních šesti až osmi měsících do oblasti dokumentují nálety amerických letadel na ohniska odporu. Při bombardování z loňského září na výcvikový tábor al-Káidy v Kurangalském údolí byli zabiti dva vysoce postavení činitelé organizace ze Saúdské Arábie a Kuvajtu.

 

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Podle listu se mezinárodní jednotky snaží cílenými údery povstalce z těchto oblastí vyhnat. Množství radikálů, kteří se opět usazují v provinciích Kunar, Núristán a Nangarhár, se prý dá jen stěží odhadnout. Správním střediskem Nangarháru je město Dželálábád, kterým vede strategická silnice do Pákistánu.

Spojenci chtějí zahájit předávání kontroly nad zemí místním silám zhruba od léta. Spojené státy doufají, že v červenci začnou postupné stahování ze země, které by mělo skončit v prosinci 2014. Podle amerických médií Afghánistán nejprve opustí nebojové jednotky.