Podle odhadů AČCKA Japonsko ročně navštíví asi 5 tisíc českých turistů. Nejpostiženější oblast, prefekturu Mijagi s centrem ve městě Sendai, čeští turisté podle Okamury naštěstí příliš nevyhledávají.

V Japonsku však pobývají také studenti na výměnných pobytech, lidé ze smíšených manželství i čeští vědci. „Víme, že je tam zhruba 250 dlouhodobě žijících Čechů, a pak je tam řada turistů, jejichž počet neznáme,“ doplnil pro Právo Kolář. „Nedovolal se nám nikdo, ale to je tím, že je tam noc a špatně fungují mobily,“ vysvětlil.

Video

Expirované video

Následky obřího zemětřesení v Japonsku (Reuters/Stream.cz)

 

Filharmonici jsou v pořádku

V zemi je na turné Česká filharmonie, její členové jsou ale podle zprávy ČTK všichni v pořádku. V době zemětřesení byli na jihu země mimo nebezpečnou oblast. Filharmonici však kvůli katastrofě zrušili koncert v Kawasaki, plánovaný na 19. března.

Video

Expirované video

Letecké záběry - vlna tsunami zaplavuje pobřeží (Reuters/Stream.cz)

Právu se podařilo dovolat Tomáši Vostrému, zástupci české velvyslankyně v Tokiu. „Zastihl jste mě na letišti Narita asi 60 km východně od metropole, jsem tu už několik hodin a nemohu se dostat zpátky do Tokia, protože jsou uzavřené dálnice,“ popsal tíživou situaci.

„Nejdou telefony. Dovolal jste se mi nějakým zázrakem, nemám tedy bohužel informace o našich případných občanech v nouzi,“ uvedl Vostrý. Pak se hovor přerušil.