„WikiLeaks mají za sebou čtyři roky publikování. Za tu dobu jsme změnili vlády, ale pokud víme, tak nebylo ublíženo jediné osobě. Ovšem Spojené státy s tichým souhlasem Austrálie zabily tisíce jenom za posledních pár měsíců,“ odmítá Assange tvrzení Washingtonu, že WikiLeaks zveřejněním citlivých informací ohrozily životy.

Čtěte v rubrice Vaše zprávy:
 
Zakladateli WikiLeaks nepomohla ani záruka světových celebrit
 

Podle Assange je v demokracii potřeba silných médií, která by zajistila, že vlády budou jednat čestně, a WikiLeaks se k tomu snaží přispět. „WikiLeaks odhalily některé kruté pravdy o válkách v IrákuAfghánistánu a přišly s odhaleními o korporátní korupci,“ napsal Assange.

Za únik si mohou USA samy, tvrdí šéf diplomacie

Ačkoliv Assange v článku kritizuje Austrálii, právě její expremiér a nynější ministr zahraničí Kevin Rudd se ho zastal. Ve středu v Brisbane prohlásil, že Assangeho jeho vlast podpoří stejně jako každého svého občana zatčeného v zahraničí.

Rudd odmítl vinit z úniku depeší WikiLeaks, za situaci si podle něj mohou USA samy. „Pan Assange není odpovědný za neautorizované zveřejnění 250 000 dokumentů z komunikačního systému diplomatů USA. Za to jsou odpovědní Američané,“ řekl Rudd.

Assange nechce do Švédska

Assange se v úterý vydal v Londýně policii a na základě švédského zatykače kvůli údajnému znásilnění dvou žen mu bylo odmítnuto propuštění na kauci. Další slyšení se má konat v úterý. Assangeův právník řekl, že bude bojovat, aby jeho klient do Švédska vydán nebyl.

Mezitím WikiLeaks potvrdily, že budou v uvolňování diplomatických depeší pokračovat navzdory tomu, že s nimi vypověděly spolupráci velké společnosti jako Amazon, Mastercard či PayPal.

Informace serveru jsou zajištěny. „Stránky mají více než 500 duplikátů na nejrůznějších místech,“ uvedly v prohlášení WikiLeaks.

Stránky Mastercard a PayPal se ve středu staly terčem pirátských útoků a částečně byly vyřazeny z provozu.