Mezi Indií a Ruskem má být během Putinovy návštěvy podepsáno přes deset dohod v celkové hodnotě přes deset miliard dolarů. Jednou z nich je dohoda o koupi 29 stíhaček typu MiG-29K včetně cvičných za 1,5 miliardy dolarů.

Jde o nejmodernější verzi tohoto stíhacího letounu upravenou pro provoz z letadlových lodí. "Podle smlouvy začne jejich dodávka v roce 2012," řekl novinářům podle agentury RIA Novosti generální ředitel ruských výrobců letadel RAC-MiG a Suchoj Michail Pogosjan. Dodal, že v letošním roce Rusko Indii dodá rovněž 40 moderních těžších víceúčelových letounů Su-30MKI.

MiGy budou sloužit na letadlové lodi Admiral Gorškov, na jejímž dodání se Indie s Ruskem už dříve dohodla, ale až nyní se podařilo upřesnit podmínky. Dodána bude v roce 2012. Rusko tehdy slíbilo dodat 16 MiGů 29K, čtyři už jsou ve službě a šest dalších Indie převzala.

Indie se podílí i na vývoji stíhačky páté generace Suchoj Su-50

Rusko, které má od 50. let minulého století s Indií velmi úzké vztahy, zajišťovalo této zemi 70 procent veškerého vojenského vybavení. Indie sice kupovala vždy zbraně i z dalších zemí, dříve zejména z Británie, nyní se však podílí i na vývoji ruského stíhacího letounu páté generace Suchoj Su-50, který je odpovědí na americký F-22 Raptor.

Indie chce 200 nových suchojů

První prototyp vzlétl letos. I o spolupráci na vývoji a produkci těchto strojů jednala ruská delegace v Indii. Předpokládalo se, že padesát kusů odebere ruské letectvo a padesát indické. Po jednáních Pogosjan uvedl, že Rusko jich zařadí do výzbroje 200 a Indie stejný počet. Dalších 600 bych jich měly koupit další země. Vyrábět by se měly ve společném indickoruském podnik.

"Vyrobíme-li jich přes tisíc, trh na to bude připraven," řekl v Dillí novinářům. "Máme všechny důvody věřit, že žádná silná konkurence na světovém trhu nebude." O letouny už v minulosti projevil zájem Vietnam a Libye.

Su-50 rozhodne o tom, zda se Rusko udrží na špici v oblasti stíhacích letadel. [celá zpráva]

Rusové vybudují v Indii 12 reaktorů

Při příležitosti Putinovy návštěvy v Indii bylo rovněž oznámeno, že Rusko v Indii v nejbližších letech vybuduje minimálně 12 jaderných reaktorů, které tam budou využity k výrobě elektřiny. Řekl to předseda ruské společnosti Rosatom Sergej Kirijenko. Podle něj bude polovina z nich dodána už do roku 2017. Rusko už staví dvě jaderné elektrárny ve státě Tamilnadu na jihu země.