Skotsko k nelibosti USA a dalších zemí, odkud pocházelo 270 obětí bombového útoku na letadlo společnosti PanAm nad městečkem Lockerbie, Midžrahího vydalo do vlasti loni v srpnu. Londýnský lékař Karol Sikora, který stanovil, že Libyjec do konce října zemře, teď připouští, že omyl může rodiny obětí znepokojit.

Britský list loni uvedl, že za lékařskou prohlídku zaplatila libyjská vláda. Čas, který lékař stanovil, byl klíčovým, protože podle skotských zákonů nelze nikoho pustit, jestliže expert odhaduje, že by pacient mohl žít déle než tři měsíce.

Nedělní Telegraph upozornil, že skotský ministr spravedlnosti Kenny MacAskill dal s vydáním Midžrahího souhlas, když Libye pohrozila odstoupením od smluv o obchodu s ropou s Británií, kdyby Midžrahí zemřel ve vězení.

Podle Chrise Parkera ze střediska pro výzkum rakoviny při královské nemocnici Marsden naznačuje skutečnost, že Midžrahímu po příletu do vlasti nasadili chemoterapie, konkrétně lék docetaxel či taxotere, možnost, že bude žít až dva roky, spíše ale rok.

Midžrahí v součanosti žije ve dvoupatrové vile s rodinou na okraji Tripolisu. Britská média už loni upozornila, že se přestal skotským úřadům hlásit, jak se zavázal při propuštění.

Některé okolnosti atentátu na letadlo nad Lockerbie zůstávají nevyjasněné. Stanice BBC nedávno uvedla dokument, podle níž není ani jisté, že se Midžrahí na atentátu podílel. [celá zpráva]