Jen v průběhu pátku by se do posvátných vod Gangy měly ponořit téměř dva milióny lidí, mezi nimi právě i početné skupiny sádhuů čili svatých mužů. Rituální koupel během tohoto svátku obvykle podstupují desítky milionů lidí, naposledy jich bylo 70 miliónů.

 

FOTO: ČTK/AP

Svátek Kumbh mélá, který je často označován za největší náboženské shromáždění na světě, letos hostí město Hardvár s mnoha chrámy na úpatí Himálaje, kde řeka Ganga vstupuje na rozlehlé pláně severní Indie. Festival začal 13. ledna a skončí 28. dubna.

Někteří poutníci se k řece vypravili už před svítáním, kdy teploty nevystoupaly nad deset stupňů Celsia.

Někteří poutníci se k řece vypravili už před svítáním, kdy teploty nevystoupaly nad deset stupňů Celsia.

FOTO: Adnan Abidi, Reuters

Kvůli obavám z případných teroristických útoků, ale i možným tlačenicím dohlížejí na bezpečnost poutníků tisíce policistů, kteří mají k dispozici nejen detektory kovu, ale i zvláštní kamerový systém. Organizátoři z tlampačů téměř neustále vyzývají věřící, aby přicházeli k místům zvlášť vyhrazeným pro koupel v uspořádaných řadách.

Hinduisté se modlí při koupeli v Ganze

Hinduisté se modlí při koupeli v Ganze

FOTO: ČTK/AP

Hlavní prostory na břehu řeky jsou vyhrazeny pro svaté muže, kteří se k očistné koupeli dostavují po tisících. Někteří přicházejí nazí a pomazaní popelem, jiní jsou vybaveni meči nebo trojzubci, někteří přijíždějí na koních či v rikšách.

 

FOTO: Reinhard Krause, Reuters

Hinduisté věří, že koupel v Ganze z nich smyje hříchy a uspíší jejich cestu ke konci reinkarnace na tomto světě a k dosažení nirvány. Pátek je zároveň zasvěcen hinduistickému božstvu Šivovi.

Svatý muž na břehu Gangy

Svatý muž na břehu Gangy

FOTO: ČTK/AP