Jen v průběhu pátku by se do posvátných vod Gangy měly ponořit téměř dva milióny lidí, mezi nimi právě i početné skupiny sádhuů čili svatých mužů. Rituální koupel během tohoto svátku obvykle podstupují desítky milionů lidí, naposledy jich bylo 70 miliónů.

Svátek Kumbh mélá, který je často označován za největší náboženské shromáždění na světě, letos hostí město Hardvár s mnoha chrámy na úpatí Himálaje, kde řeka Ganga vstupuje na rozlehlé pláně severní Indie. Festival začal 13. ledna a skončí 28. dubna.

Někteří poutníci se k řece vypravili už před svítáním, kdy teploty nevystoupaly nad deset stupňů Celsia.

Někteří poutníci se k řece vypravili už před svítáním, kdy teploty nevystoupaly nad deset stupňů Celsia.

FOTO: Adnan Abidi, Reuters

Kvůli obavám z případných teroristických útoků, ale i možným tlačenicím dohlížejí na bezpečnost poutníků tisíce policistů, kteří mají k dispozici nejen detektory kovu, ale i zvláštní kamerový systém. Organizátoři z tlampačů téměř neustále vyzývají věřící, aby přicházeli k místům zvlášť vyhrazeným pro koupel v uspořádaných řadách.

Hlavní prostory na břehu řeky jsou vyhrazeny pro svaté muže, kteří se k očistné koupeli dostavují po tisících. Někteří přicházejí nazí a pomazaní popelem, jiní jsou vybaveni meči nebo trojzubci, někteří přijíždějí na koních či v rikšách.

 

FOTO: Reinhard Krause, Reuters

Hinduisté věří, že koupel v Ganze z nich smyje hříchy a uspíší jejich cestu ke konci reinkarnace na tomto světě a k dosažení nirvány. Pátek je zároveň zasvěcen hinduistickému božstvu Šivovi.