Ndesandjo je synem Obamova zesnulého otce Baracka Husseina Obamy a jeho třetí manželky Ruth Nidesandové. Od své druhé ženy, americké antropoložky Ann Dunhamové, která mu porodila Baracka, se Barack Obama senior odloučil na Havaji, když dostal stipendium na Harvardu a dnešnímu prezidentovi byly dva roky.

Chce představit ženu

Ndesandjo už sedmým rokem žije na jihu Číny ve zvláštní hospodářské zóně Šen-čen na hranicích s Hongkongem, kde se věnuje hudbě a podnikání. Jeho konzultantská firma podporuje kontakty mezi čínský vývozci a americkými odběrateli. Ndesandjo, který vystudoval fyziku a matematiku na Stanfordu a na Brownově univerzitě, se do Číny podle svých slov vydal, když přišel o práci a nevěděl, kam jeho život směřuje.

Řekl, že přijede do Pekingu se svou manželkou, která pochází z provincie Che-nan a kterou si vzal loni.

Nevlastní bratři se jako děti neznali. Několikrát se však už setkali včetně Obamovy inaugurace, jíž se Ndesandjo zúčastnil.

Ndesandjo se dříve novinářům vyhýbal, ale média jeho totožnost v roce 2008 odhalila. Před několika dny, když představoval svou zpola autobiografickou knihu z Nairobi do Šen-čenu, se nečekaně rozpovídal, jak řada mimořádných okolností – včetně zvolení bratra prezidentem – mu pomohla vyrovnat se s minulostí.

Otec ho bil

„Otec mě bil, mlátil i matku. To se nedělá,“ řekl na tiskové konferenci uspořádané americkou obchodní komorou v jižní Číně za přítomnosti zástupců tamního generálního konzulátu USA.

„Pamatuji se, jak se naším domem rozléhaly výkřiky. Slyšel jsem, jakou bolestí trpěla matka. Jako dítě jsem ji nemohl bránit,“ řekl, zatímco po tváři mu stékaly slzy. „Nepamatuji se na jedinou dobrou věc, kterou bych mohl říct o svém otci.“