„Stříleli jsem na americký letoun, který prováděl špionáž nad Kismayo. Naše síly na něj zamířily a sestřelily ho. Viděli jsem ho hořet. Myslíme, si, že spadl do moře,“ řekl mluvčí radikální vzbouřenecké skupiny al-Šabáb šejk Hassan Yacqub.

Obyvatelé města Kismayo potvrdili, že nad ním často přelétávají americké bezpilotní letouny, startující z lodí amerického válečného námořnictva v Indickém oceánu.


FOTO: Novinky.cz s použitím Profimedia


Nedávno Spojené státy zabily jednoho z vysoce postavených představitelů, jímž byl Saleh Ali Saleh Nabhan, který byl také členem al-Káidy a byl podezřelý, že spáchal atentáty na americké velvyslanectví v Keni a v Tanzanii a další teroristické útoky. [celá zpráva]

Skupina Šabáb je podle Washingtonu napojena na al-Káidu. V současné době ovládá jih a střed země a vede boj proti slabé vládě prezidenta Šarífa Ahmeda. Letos somálští radikálové rychle postupovali, protože se ze země na začátku roku stáhli etiopští vojáci. Ti na úplném konci roku 2006 vytlačili radikály ze Svazu islámských soudů, kteří kontrolovali skoro celou zemi.