Návštěvu tibetského vůdce v zemi povolil prezident Ma Jing-ťiou. Čína toto rozhodnutí rezolutně odmítla. Peking označuje dalajlamu, který po neúspěšném povstání proti čínské vládě uprchl v roce 1959 do exilu, za separatistu.

Podle agentury AP se na nádraží v metropoli Tchaj-pej shromáždilo asi 50 odpůrců dalajlamova příjezdu. Podle agentury jde o přívržence tchajwanského sjednocení s Čínou. Demonstranti, kteří tibetského vůdce uráželi, se prý střetli s policií. Mnoho Tchajwanců však podle agentur dalajlamovu návštěvu vítá. 

Dalajlama: Jsem mnich, jedu se pomodlit

Dalajlama se má okamžitě odebrat do provincií postižených přírodní katastrofou, hlavně do oblasti Kao-siung. Tajfun Morakot, který si celkem vyžádal kolem 500 mrtvých a téměř 200 pohřešovaných osob, tuto oblast postihl nejsilněji.

"Jsem mnich. Požádali mě, abych se před lidmi pomodlil za klid a mír," řekl dalajláma tisku.

"Navštívil jsem různé části světa, a tam jsem mohl mít na programu politickou agendu... (ale) moje návštěva zde má čistě humanitární důvody," uvedl tibetský duchovní vůdce. Ten ještě před svým odjezdem na Tchaj-wan uvedl, že si nemyslí, že jeho návštěva by se stala ohniskem napětí mezi Tchaj-pejí a Pekingem.

"Je tam mnoho buddhistů. Takže když mě požádali, je mou morální povinnosti přijmout a jet tam," vysvětlil dalajlama důvody své cesty.