Tchajwanský prezident na dotaz agentury Reuters řekl, že očekává, že počet obětí přesáhne 500. Nejhorší povodně za padesát let, které o víkendu přinesl tajfun Morakot, si podle oficiálních údajů vyžádaly 117 mrtvých.

Nejvíce je postižen zemědělský jih země, kde jsou celé oblasti nadále odříznuty, silnice podemlela voda, nebo je zavalilo bahno. Strženy byly desítky mostů. Nejvíce byla postižena vesnice Šao-ling, kromě dvou domů ji celou zavalilo bahno. Výše škod, které tajfun způsobil, se v přepočtu odhaduje na skoro pět miliard korun.

Z oblasti se zatím podařilo evakuovat 14 000 lidí, další tisíce v ní ale zůstávají a jsou závislé na pomoci ze vzduchu. Situaci komplikuje špatné počasí s četnými a vydatnými dešti.


Letecký záběr oblasti zanesené bahnem na jihu Tchaj-wanu

FOTO: Reuters

Pomoc tchajwanské vládě nabídlo přes 30 zemí, ale Tchaj-pej upozorňuje, že potřebuje velmi specifickou techniku. Jde zejména o velké nákladní vrtulníky, schopné přepravit buldozery a další těžké stroje o váze 22 tun, jako jsou ruské stroje Mil Mi-26.

Zapotřebí je také transportní letadlo, z jehož paluby by mohly být na zem shozeny bagry a buldozery, které by prorazily cestu do izolovaných horských vesnic.