Atentátník se podle všeho pokusil zaútočit na shromáždění kmenových vůdců, které se v Chóstu v té době konalo. Vozidlo naplněné výbušninou však odpálil předčasně poblíž vchodu do kontrolního stanoviště policie a armády, když předtím neuposlechl výzvy k zastavení. Ve chvíli výbuchu se na stanovišti nacházeli i američtí vojáci, nikdo z nich ale nebyl zabit ani zraněn.

Zraněný afghánský chlapec po útoku na školuZraněný afghánský chlapec po útoku na školufoto: Reuters

Sebevražedné útoky nejsou v Chóstu nijak vzácné. Jen 4. prosince byly zaznamenány dva a vyžádaly si dvě oběti. Stali se jimi policisté, kteří se palbou snažili zabránit proniknutí sebevražedného atentátníka do budovy protinarkotického oddělení místní policie.

O něco později se další atentátník odpálil ve vchodu do místního velitelství afghánské tajné služby, stojícího o několik set metrů dále. Tento atentátník byl převlečený za afghánského vojáka a měl výbušninu na těle.

Sebevražedné útoky organizované radikálním hnutím Taliban jsou časté především na jihu a na východě země, násilí se ale v posledních letech rozšířilo i do dosud klidnějších západních a severních oblastí.