"Útočník přijel v autě naloženém výbušninami. Odpálil svůj vůz několik set metrů před stanovištěm," popsal incident v údolí Svát vojenský důstojník, který si nepřál být jmenován. Při výbuchu podle něj zahynulo sedm civilistů a jeden voják.

Skupina islámských radikálů dnes ráno rovněž napadla kolonu zásobovacích vozidel pro síly NATO v Afghánistánu. Při ostřelování kolony z pušek a granátometů zahynuli dva řidiči a povstalci zapálili 12 automobilů.

V krátké době je to už druhý útok na kolonu se zásobami pro jednotky NATO. V listopadu unesli povstalci nedaleko hranice 13 nákladních vozidel směřujících do Afghánistánu. Zásobování mezinárodních jednotek z pákistánské strany hranice je přitom pro NATO klíčové. Jen americká armáda posílá prostřednictvím pákistánských společností do Afghánistánu 75 procent vojenských dodávek, včetně 40 procent pohonných hmot.

Povstalci obsadili i turisticky oblíbené údolí Svát

V severozápadním Pákistánu působí řada ozbrojenců teroristické sítě al-Kajda a fundamentalistického hnutí Tálibán. Ti sem pronikli ze sousedního Afghánistánu, aby podpořili místní radikální duchovní snažící se na kmenových územích zavést vládu ve stylu Tálibánu.

V bojovou oblast se kvůli činnosti islámských radikálů změnilo i malebné údolí Svát, které bylo do loňského roku jednou z hlavních pákistánských turistických destinací. Armáda zde letos zahájila tažení s cílem povstalce vyhnat, radikálové na to odpověděli sérií pumových útoků. Ty jsou obvykle namířeny proti bezpečnostním silám, ale umírají při nich i civilisté.