„Nesmí ovšem vycestovat, protože mu byl odebrán pas, a pokud by změnil trvalé bydliště v Jihoafrické republice, musel by to nahlásit soudu. Jinak ale žádná další omezení nemá, nemusí se už nikde hlásit,“ řekla v pondělí novinářům žalobkyně z Vrchního státního zastupitelství v Praze Petra Pavlánová, která má na starosti jednu z velkých Krejčířových kauz, týkající se vytunelování společnosti Technology Leasing.

V té hrozí Krejčířovi za podvod až 12 let za mřížemi. Tento případ měl včera začít řešit pražský městský soud, ale kvůli nedostatečné omluvě jednoho z pěti obžalovaných jednání odročil na 10. listopadu. Senát přitom alespoň včera s odkazem na povinnost držet se názoru nadřízeného vrchního soudu rozhodl o tom, že Krejčíře bude nadále považovat za uprchlého.

A to i přesto, že zná jeho současný pobyt, který je v JAR prakticky nedobrovolný, protože tam byl zadržen kvůli příjezdu do země na domnělý falešný pas. Česko pak navíc požádalo o jeho vydání. Prvoinstanční jihoafrický soud však tuto žádost v lednu zamítl a odvolací jednání je zatím v nedohlednu.

Azyl asi nedostal

„Podle mých informací tamní soudce, který Krejčířovo vydání zamítl, dosud vůbec nepředal spis odvolacímu soudu. Ten soud se s námi, tedy jako s Českem, vůbec nebaví, dokonce ani s tamní prokuraturou,“ podotkla k tomu včera Pavlánová.

Sám Krejčíř nyní podle informací Práva bydlí nejen v Johannesburgu, ale také v Kapském Městě, kde si prý pořídil jednu nemovitost. Zároveň již loni požádal v JAR o politický azyl.

Pokud by jej získal, šance Česka na jeho vydání by byly nulové. Ovšem podle neověřených informací, které včera Právo získalo, Krejčíř s žádostí o azyl neuspěl.