Letadlo společnosti Yeti Airlines se zřítilo při přistání v mlze na letišti v Lukle, které leží v nadmořské výšce 2 800 metrů asi 60 kilometrů od „střechy světa“. Letadlo v špatném počasí zavadilo koly o bezpečnostní plot a po dopadu se vzňalo. Trvalo dvě hodiny požár uhasit.

Letadlo po pádu začalo hořet.Letadlo po pádu začalo hořet.Foto: Reuters/Krishna Fuyal

Záchranné akci bezmocně přihlížely stovky turistů. Mezi mrtvými je dvanáct Němců, dva Švýcaři a dva Australané. Příčinou nehody bylo zřejmě náhlé zhoršení počasí. V oblasti panovala špatná viditelnost.

Letiště v Lukle je hlavním dopravním uzlem pro horolezce směřujícím do Himalájí. Bylo postaveno v šedesátých letech z peněz fondu, který zřídil v lednu zesnuvší první pokořitel Everestu Novozélanďan Edmund Hillary. Právě po něm a jeho šerpovi Tenzingovi bylo letiště letos pojmenováno.

Letiště má ranvej dlouhou jen necelých 600 metrů. Na jeho konci je strmá stěna padající několik stovek metrů. Letiště je pověstné úžasnými výhledy z něj a nervy cuchajícími přistáními na jeho ploše. Špatné počasí jeho provoz přerušuje často.

Letiště v LukleLetiště v Luklefoto: Reuters/Gopal Chitrakar/Files