Záběry ukazují například strážce ve věznicích, kteří pod dohledem nadřízených povinně volí autoritářského prezidenta Roberta Mugabeho, zatímco jim provládní stoupenci kontrolují doklady.

Na video se můžete podívat ZDE!

Autorem snímku je podle Guardianu šestatřicetiletý vězeňský strážce Shepherd Yuda. Ze Zimbabwe uprchl i s rodinou a skrývá se na neznámém místě. Podle snímku, který trvá něco přes deset minut a obsahuje komentář v angličtině, se Yuda k tomuto kroku rozhodl po vraždě svého strýce, opozičního aktivisty. "Rozhodl jsem se opustit Zimbabwe. Bylo to bolestné rozhodnutí," řekl Yuda, který je na záznamu s obličejem ve stínu.

"Nikdy jsem neviděl tolik násilí, jako při těchto volbách," vypráví muž, který ve věznicích v Harare pracoval podle záznamu 13 let. "Spousta lidí ztratila domovy, spousta dětí ztratila rodiče. Tohle nemá dělat žádná vláda," popisuje situaci v zemi.

Mugabeho milice vraždily příznivce opozice

Zimbabwe je v krizi od březnových parlamentních a prezidentských voleb, v nichž zvítězila opozice. Situace se vyostřila po druhém kole hlasování 27. června, v nichž zvítězil jediný kandidát voleb Robert Mugabe. Vůdce opozice Morgan Tsvangirai z druhého kola předem odstoupil, neboť Mugabeho milice zastrašovaly a vraždily příznivce opozice.

Yuda skrytou kamerou zachytil mimo jiné válečného veterána Shambiru, který dohlížel na volbu mezi vězeňskou stráží. Kontroloval, že strážci na lístcích zatrhli Mugabeho, a nikoliv kandidáta opozice Tsvangiraie.

"Myslel jsem, že odvolím, když se nebude dívat, ale hlídal jako jestřáb," popsal hlasování Yuda. Zúčastnění věděli, že Shambira je může odsoudit jako příznivce opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC).

"Nyní to má v rukou mezinárodní společenství. Viděli, co se tu děje," tvrdí na záznamu jeden ze strážců. Další vypráví, jak mu stoupenci vládní strany ZANU-PF unesli ženu. Zimbabwané jsou prý také nuceni navštěvovat "převýchovná" shromáždění ZANU-PF, snímek mimo jiné zachycuje povinné provládní shromáždění vězeňské stráže.

"Když Mugabe prohraje, ti, kdo nevolili, budou uneseni, a zabiti. Jejich ostatky budou pohozeny a nikdy se nenajdou," tvrdí vystrašená žena, kterou kamera zachycuje, jak si barví růžovou fixou malíček ve snaze napodobit inkoust, kterým se označují odvolivší Zimbabwané.

Západ praktiky v Zimbabwe kritizuje, Evropská unie nedávno vyzvala k uspořádání nových "demokratických a svobodných" voleb. Mugabe je u moci od roku 1980 a za tu dobu "obilnici Afriky" prakticky hospodářsky zničil.