„Jsem velmi znepokojen mezinárodní situací a tím, co se děje v Tibetu," řekl Rogge v Pekingu, kde se setkávají představitelé národních olympijských výborů. Následovalo upřesnění:

„Pochodeň byla napadána. Mezinárodní olympijský výbor vyjádřil silné znepokojení a vyzývá k rychlému a poklidnému vyřešení problémů v Tibetu. Násilí, ať už je jeho příčina jakákoli, není slučitelné s hodnotami olympijské pochodně a olympijských her.“

Roggeův pondělní výrok je zatím nejtvrdším vyjádřením MOV na adresu Číny po potlačení tibetských nepokojů, které propukly v tibetské Lhase v polovině března. Číňané tehdy do demonstrantů stříleli.

Rogge je proti bojkotu

Předseda MOV nicméně odmítl návrhy západních politiků na bojkot her, i když podle něj „někteří politici si s touto ideou pohrávají“. "Potřebujeme dosáhnout v olympijském hnutí jednoty, která by nám pomohla překonat obtíže. Naším hlavním úkolem je zajistit dobré hry všem sportovcům, protože oni si je zaslouží," řekl Rogge.

Bojkot olympiády jednoznačně odmítl i člen MOV a předseda Asociace národních olympijských výborů Mario Vázquez Raňa. "Každý politik, který prosazuje bojkot, se dopouští velké chyby," prohlásil Raňa.

K bojkotu zahajovacího ceremoniálu srpnové olympiády už se rozhodl polský premiér Donald Tusk. Svou absenci na slavnostním zahájení nevyloučil ani francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který v té době bude stát v čele Evropské unie. O bojkotu hovořil i prezident Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering.

Zahájení her se nezúčastní ani český prezident Václav Klaus nebo německá kancléřka Angela Merkelová. Oba politici však zdůraznili, že se v jejich případě o bojkot nejedná. Český premiér Mirek Topolánek zvažuje, že o své cestě na zahájení her nechá hlasovat poslance.

Protesty provázely cestu olympijské pochodně Londýně

Trasa olympijské pochodně už byla zkrácena poté, co se v neděli konaly při její cestě do Londýna velké protesty. Při střetech s policisty bylo zatčeno 35 demonstrantů, kteří kritizovali čínský zásah v Tibetu. Londýnské metropolitní policii se nepodařilo protestům zabránit ani když nasadila 2000 policistů. Proti olympiádě v Číně demonstrovalo asi 500 lidí před budovou Whitehallu a asi 2000 před Britským muzeem. Pochodeň nakonec musela být přepravována autobusem. Dva z demonstrantů se pokusili olympijský oheň uhasit za pomocí hasicích přístrojů.

Letošní cesta olympijského ohně je nejdelší v historii. Putuje po celém světě, aby se ukázalo, že Čína je součástí globální ekonomiky.

:. Londýnští policisté zasahují proti demonstraci na trase olympijského ohně.FOTO: Pro Novinky Milan Hajšínek