Novozélandské námořnictvo nafilmovalo velrybáře, jak harpunují velryby ve vodách jižně od Austrálie, ale odmítlo sdělit podrobnosti, neboť se obává, že ochránci přírody ve snaze zabránit Japoncům ulovit další kusy použijí násilné taktiky proti velrybářům. Austrálie a Nový Zéland přitom nesouhlasí s lovem.

Radikální ochránci přírody sdělili, že jsou připraveni do boku velrybářské lodi narazit svou lodí nebo flotilu napadnout, až se bude vracet s úlovkem do přístavu. Méně radikální ochránci se chtějí dostat na svých člunech mezi velryby a lovce a zabránit jim tak v harpunování. Japonci na své lodě zase namontovali vodní děla.

Ochranáři mají k dispozici tři lodě a doufají, že se jim velrybářskou flotilu podaří objevit. Japonci monitorují lodě ochránců přírody za pomoci satelitů a dělají vše proto, aby se jim vyhnuli.

Komerční lov velryb je zakázán od roku 1980, ale Japonsko v něm pokračuje. Tvrdí, že loví velryby, aby je zkoumalo. Jeho kritici říkají, že takto jen obchází zákaz lovu a zásobuje japonské restaurace. Japonsko spolu s Norskem a Islandem požaduje ukončení moratoria na lov velryb.