Lubaga je prvním člověkem, jenž před soudem stanul kvůli občanské válce v Demokratické republice Kongo, která si vyžádala čtyři milióny obětí. Lubanga pokračoval v bojích na severu země i poté, co bylo v roce 2003 uzavřeno příměří, jež ukončilo pět let dlouhý konflikt.

Žalobce uvedl, že navštívil Lubangův tábor a viděl, že mezi vojáky jsou i desetileté hemské děti, které se připravují na boj Lendy. "Když jim (Lubanga a jeho zástupci) dodávali odvahu, také jim hrozili, že mohou být zabity, pokud se pokusí z tábora utéci.," uvedl prokurátor. Dětští vojáci pak byli instruováni, že mají "zabít všechny lendské muže, ženy a děti".

Lubanga popřel obvinění ze třech různých válečných zločinů. Jeho obhájci tvrdí, že se pokusil ukončit konflikt a je trestán, neboť odmítl dát mezinárodním společnostem těžební licence.

Lubanga byl zadržen loni v květnu v konžské metropoli Kinshase s obviněním, že nařídil únorovou vraždu devíti kambodžských vojáků, kteří operovali v mírových oddílech OSN na severovýchodě Konga. Lubanga byl do Haagu vydán letos v březnu.

Předběžný proces s Lubangou má trvat tři týdny.

Američané ICC nechtěli

 ICC vznikl v roce 2002 a je prvním stálým mezinárodním justičním orgánem, jehož úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů. Loni ICC vydal první zatykače na pět vůdců ugandské Armády božího odporu (LRA), která rovněž operuje v severovýchodním Kongu, a zahájil vyšetřování v souvislosti s válečnými zločiny v Kongu a súdánské oblasti Dárfúr.    

Proti ICC se stavějí Spojené státy, které se obávají, že by tento tribunál mohl být zneužit v politicky motivovaných případech proti americkým vojákům a civilistům.