Hlavní obsah
Oleg Baklanov na snímku z roku 1989 Foto: Profimedia.cz

Zemřel Oleg Baklanov. Poslední pučista proti Gorbačovovi

Ve věku 89 let zemřel poslední z pučistů, kteří se v srpnu 1991 postavili proti prezidentu Michailu Gorbačovovi. Úmrtí Olega Baklanova oznámil v noci na čtvrtek na svém webu list Kommersant s odvoláním na šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrije Rogozina.

Oleg Baklanov na snímku z roku 1989 Foto: Profimedia.cz
Zemřel Oleg Baklanov. Poslední pučista proti Gorbačovovi

Podle Rogozina zemřel Baklanov ve středu. „Oleg Dmitrijevič se přátelil s mým otcem a často pobýval u nás doma,” napsal na Twitteru a vyjádřil soustrast pozůstalým.

Baklanov podle pozůstalých zemřel ve spánku. „Lehl si a už se neprobudil,” řekla internetovému listu Gazeta.ru Baklanovova snacha. Pohřben má být v Moskvě na přelomu července a srpna.

Baklanov býval v Sovětském svazu ministrem všeobecného strojírenství, z kteréžto funkce měl na starosti raketový a kosmický průmysl. Řídil program stavby sovětského raketoplánu Buran i vesmírných stanic Mir a Saljut-7.

Srpnový puč 

Později se stal tajemníkem komunistické strany pro obranu.  Od 18. do 21. srpna 1991 byl členem samozvaného Státního výboru pro mimořádný stav. Pučisté oznámili, Michail Gorbačov je nemocen, a jmenovali prozatímním prezidentem Gorbačovava viceprezidenta Gennadije Janajeva. Gorbačova mezitím drželi v domácím vězení na Krymu, protože odmítl vyhlášení výjimečného stavu a předání funkce Janajevovi.

Moc se pokusili uchvátit 19. srpna, den před podpisem dohody, která by umožnila sovětským republikám opustit SSSR.

Baklanov patřil k nejrozhodnějším pučistům: dožadoval se zatčení ruského prezidenta Borise Jelcina, ministerstvo obrany obviňoval ze zbabělosti a šéfa tajné policie KGB, dalšího pučistu Vladimira Krjučkova z nedodržení dohod. Speciální jednotka KGB měla podle jeho představ obsadit moskevský Bílý dům, kde sídlil ruský prezident Boris Jelcin. Jelcin před budovou na tanku puč odsoudil a vyzval vojáky, aby  nesloužili pučistům. Ti uposlechli.

Amnestie pro pučisty

Po zhroucení puče byl Baklanov zatčen a do konce ledna 1993 byl ve vyšetřovací vazbě jako obviněný ze spiknutí a z vlastizrady s cílem uchopení moci. V roce 1994 byl spolu s dalšími pučisty amnestován.

V letech 2004 až 2007 působil jako poradce místopředsedy Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, a od roku 2005 stál v čele představenstva korporace Rosobščemaš, která je součástí Roskosmosu. Býval také poradcem ministerstva průmyslu a obchodu a ředitele raketové korporace Energija.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků