Hlavní obsah
Bývalý slovenský premiér Peter Pellegrini se u lidí těší stále značné popularitě. Foto: David W Cerny, Reuters

Zatím neexistující Pellegriniho strana by podle průzkumu získala 21 procent

Pokud by bývalý slovenský premiér Peter Pellegrini opustil stranu Směr-sociální demokracie a založil by vlastní politický subjekt, nová strana by získala až 21,4 procenta hlasů. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury Focus.

Bývalý slovenský premiér Peter Pellegrini se u lidí těší stále značné popularitě. Foto: David W Cerny, Reuters
Zatím neexistující Pellegriniho strana by podle průzkumu získala 21 procent

V současnosti nejsilnější opoziční strana Směr-sociální demokracie Roberta Fica by klesla o polovinu na necelých deset procent. V čele by se podle průzkumu těsně udrželo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) premiéra Igora Matoviče. Z vládních stran by se mimo parlament octla strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky.

Výsledky květnového průzkumu agentury Focus 
OLaNO21,8%
Strana Petra Pellegriniho21,4%
Směr-sociální demokracie9,6%
Jsme rodina8,8%
Lidová strana Naše Slovensko8%
Svoboda a Solidarita7,1%
Za lidi4,2%

Průzkum se uskutečnil od 14. do 21. května a respondenti odpovídali na otázku: „Pokud by Robert Fico zůstal předsedou Směru, Pellegrini by ze Směru odešel a založil novou politickou stranu, které straně byste dali hlas?“ Agentura Focus oslovila celkem 1011 lidí.

„Průzkum ukázal, že Pellegrini má vysokou míru důvěry,“ řekl šéf agentury Focus Martin Slosiarik.

Místopředseda Směru Pellegrini nastoupil do čela vlády v roce 2018 po vraždě novináře Jána Kuciaka a demisi premiéra Fica. V letošních únorových volbách získal Pellegrini mnohem vyšší počet preferenčních hlasů než Fico.

Místopředseda Směru tento týden vyzval Fica k odchodu z čela strany. Fico to odmítl s tím, že není důvod odcházet, ale je připraven změnit své chování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků