Hlavní obsah
 

Zachránil jsi nám život. Přeživší děkují ochránci z Bataclanu

Pětatřicetiletý Didi pracoval jako člen ochranky v pařížském hudebním divadle Bataclan, když tam během koncertu loni v listopadu zaútočila trojice islámských teroristů s kalašnikovy a granáty. Zachránil mnoho lidí, kteří se s ním od té chvíle čas od času scházejí většinou v některé z pařížských kaváren, aby se vzájemně podpořili. Uvedla to agentura Reuters.

 
Zachránil jsi nám život. Přeživší děkují ochránci z Bataclanu

Strážce během okamžiků, kdy teroristé povraždili 90 lidí a desítky dalších zranili, neztratil hlavu a pomáhal lidem z budovy uniknout.

„Bylo to prostě neskutečné vidět ho jednat s takovou rozvahou, metodicky a efektivně, přitom lidsky. Hltali jsme všechno, co říkal, orientovali jsme se podle něj,“ vylíčila jedna z posluchaček koncertu Myriam, která krveprolití přežila a dnes se s Didim pravidelně schází.

Didi, který nechce, aby média zveřejnila jeho příjmení, je alžírského původu jako někteří teroristé, kteří ve francouzské metropoli vraždili. Sám o sobě tvrdí, že není žádný hrdina, ale ti, jimž pomohl, si myslí pravý opak. Myriam, samoživitelka a matka desetiměsíčního dítěte, patří mezi ně.

Přeživší z Bataclanu Emmanuel Domenach a Frank Auffret (v pozadí) děkují svému zachránci Didimu.

Foto: Philippe Wojazer , Reuters

Čtvrteční setkání se svým zachráncem považuje za důležitý krok pro to, aby se pomyslně pohnula dál. „Bylo to skutečně příjemné, moci říct děkuji. Moci někoho obejmout a říct mu: zachránil jsi mi život,“ poznamenala Myriam.

Francouzský hasič ošetřuje jednoho ze zraněných u koncertní síně Bataclan.

Foto: Christian Hartmann, Reuters

Didi se od masakru v Bataclanu zatím do práce nevrátil. Volné chvíle mu ale zčásti vyplňují přeživší. „Bez něj bych tady nebyl. Byl jedním z těch, kdo mi řekl: běž tudy a buď opatrný,“ potvrdil další z nich Franck Auffret. „Někdo se mě pokoušel zastřelit, když už jsem byl na ulici, a Didi mě varoval, abych se kryl,“ dodal.

Auffret společně s ostatními podepsal petici za udělení státní odměny pro strážce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků