Hlavní obsah
Princ Harry a jeho manželka Meghan Foto: Eddie Mulholland, ČTK/AP

Za výhrůžky smrtí princi Harrymu kvůli špinění rasy jdou neonacisté do vězení

Dva neonacisté, kteří vyhrožovali smrtí princi Harrymu za to, že se oženil s Meghan Markleovou, jejíž matka je černoška, byli v úterý v Británii odsouzeni k trestu vězení, uvedla BBC. Devatenáctiletý Michal Szewczuk z Leedsu stráví za mřížemi čtyři roky a tři měsíce. O rok mladší Oskar Dunn-Koczorowski ze západního Londýna vyfasoval trest 18 měsíců v detenčním zařízení pro mladistvé. V době spáchání činu byl ještě nezletilý.

Princ Harry a jeho manželka Meghan Foto: Eddie Mulholland, ČTK/AP
Za výhrůžky smrtí princi Harrymu kvůli špinění rasy jdou neonacisté do vězení

Mladíci loni v létě zveřejnili obrázky, na nichž má princ Harry u hlavy zbraň a cákance krve společně s nápisem Uvidíme se později, zrádče rasy. Kromě toho opěvovali norského masového vraha Anderse Breivika a psali o tom, že bělošky, které navážou intimní vztah s příslušníkem jiné rasy, by měly být oběšeny.

Soudkyně Rebecca Pouletová uvedla, že materiály byly násilné a výhrůžné. Obsahovaly popravy a znásilnění a propagovaly rasovou nesnášenlivost. Podle jejího názoru mohly působit jako návod k násilným trestným činům vůči židovskému obyvatelstvu a lidem, kteří nejsou běloši.

Státní zástupkyně Naomi Parsonsová uvedla, že mladíci měli podle svých vyjádření na internetu v plánu násilné činy uskutečnit, proto nešlo o plané výhrůžky od klávesnice počítače.

Oba byli součástí skupiny zvané Sonnenkrieg Division, která je považována za odnož zakázané neonacistické teroristické organizace Národní akce (National Action).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků