Hlavní obsah
 

Lukašenko se vydal do vězení, kde přesvědčoval opozici

Překvapivé setkání s vězněnými opozičními politiky uspořádal v sobotu v budově tajné policie KGB běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Řekl, že chtěl „uslyšet názory všech“. Provládní média zveřejnila snímek, na kterém u stolu sedí přinejmenším 12 lidí včetně Viktara Babariky, předáka opozice a bývalého bankéře považovaného před srpnovými prezidentskými volbami za hlav­ního Lukašenkova oponenta.

 
Lukašenko se vydal do vězení, kde přesvědčoval opozici

Tisková služba z více než čtyřhodinové schůzky zveřejnila jen Lukašenkovu větu, že „ústava se na ulici napsat nedá“.

V Minsku i dalších městech přitom včera pokračovaly protesty a úřady masově zatýkaly místní i zahraniční novináře.

Úřady v sobotu poprvé umožnily Svjatlaně Cichanouské, bývalé prezidentské kandidátce, jež v zahraničí zastupuje běloruskou opozici, telefonický rozhovor s vězněným manželem, místo něhož kandidovala na prezidentský úřad.

„Dal jsem Cichanouské na cestu 15 tisíc dolarů“

„Vidím tě v televizi. Ukazují tě tady každý den. Včera řekli, že ti dali 15 tisíc,“ řekl podle záznamu Cichanouskij, který je už od května za mřížemi za údajné kriminální delikty.

Narážel tak na Lukašenkovo tvrzení, že Cichanouská dostala před odjezdem do ciziny od úřadů 15 tisíc dolarů, „aby měla peníze na život v jiné zemi“. „Tato běloruská občanka zapomněla, že ji prezident zachránil,“ řekl Lukašenko s tím, že jeho služby odvrátily pokus o její upálení, který se podle něj chystal jako v době protestů v ukrajinské Oděse. „Chyběla jim ‚sakrální oběť‘,“ řekl na adresu opozice.

Dodal, že když si Cichanouská stěžovala, že nemá peníze, nařídil „vyčlenit z rozpočtu státních podniků 15 tisíc dolarů a dát jí je“. „S ochrankou, s lidmi, které si vybrala jako doprovod, jsme ji odvezli do Litvy k dětem… Děkovala, plakala. V Litvě se jí však rychle zmocnily litevské služby,“ popsal svou verzi odjezdu.

Cichanouská Lukašenkovo tvrzení nijak neokomentovala. V rozhovoru s manželem jen ironicky poznamenala „plus ještě 900 tisíc za gaučem“ a vyvolala jeho smích. Narážela na peníze, které běloruské úřady údajně našly schované ve venkovské chatě Cichanouských.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků