Hlavní obsah
Ukrajinští vojáci na východní Ukrajině Foto: David Mdzinarishvili, Reuters

Vzdát se neutrality přinutilo Ukrajinu NATO, tvrdí Moskva

Náměstek ruského ministra obrany Anatolij Antonov prohlásil, že k rozhodnutí zrušit svůj dosavadní neutrální status donutily Ukrajinu státy Severoatlantické aliance. Řekl to ve středečním rozhovoru s agenturou Interfax. Ukrajinský parlament o zrušení neutrality a o zájmu o členství v NATO rozhodl v úterý. Podle Antonova to „ještě více zhorší nynější situaci”.

Ukrajinští vojáci na východní Ukrajině Foto: David Mdzinarishvili, Reuters
Vzdát se neutrality přinutilo Ukrajinu NATO, tvrdí Moskva

"Rozhodnutí ukrajinského parlamentu vzdát se neutrálního statusu ještě více zhorší již tak složitou situaci," citovala Antonova agentura Reuters. "Země NATO kvůli tomuto kontraproduktivnímu rozhodnutí činily na Kyjev nátlak, aby se Ukrajinu pokusily změnit ve frontovou linii konfrontace s Ruskem."

Již v úterý kritizoval rozhodnutí ukrajinského parlamentu ruský premiér Dmitrij Medveděv. Podle něj byl krok ukrajinských zákonodárců unáhlený a navíc znamená, že se Ukrajina stává možným vojenským rivalem Ruska.

O vstup do NATO Ukrajina prozatím několik let žádat nebude, nejdříve chce přejít na standardy a regule aliance. Rozšiřování NATO nicméně Rusko považuje za ohrožení své bezpečnosti.

Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou v současné době na bodu mrazu, neboť Ukrajina a Západ obviňují Kreml z podpory proruských separatistů na Donbasu. Rusko tato nařčení odmítá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků