Hlavní obsah
Boris Němcov na archivním záběru Foto: Denis Sinyakov, Reuters

Vraždu Němcova objednal Čečenec Muchudinov, tvrdí vyšetřovatelé

Ruští vyšetřovatelé označili v úterý za objednavatele a organizátora vraždy opozičního politika Borise Němcova bývalého důstojníka čečenského praporu Sever Ruslana Muchudinova, po kterém vyhlásili mezinárodní pátrání.

Boris Němcov na archivním záběru Foto: Denis Sinyakov, Reuters
Vraždu Němcova objednal Čečenec Muchudinov, tvrdí vyšetřovatelé

„Vůči Ruslanu Muchudinovovi, který se jeví objednavatelem a organizátorem zločinu (...), jakož i vůči dalším nezjištěným osobám plánujeme vést oddělené vyšetřování,” řekl mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin. Úřady jej podezírají od května.

Podle vyšetřovatelů Muchudinova usvědčují výpovědi obviněných Zaura Dadajeva a Anzora Gubaševa, podle kterých jim za politikovu vraždu nabídl 25 miliónů rublů (asi 8,5 miliónu Kč).

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Vyšetřování má podle Markina skončit příští měsíc, což znamená, že vyšetřovatelé předají případ soudu. „Spoluvinu všech obviněných potvrzují shromážděné důkazy, jakož i více než 70 znaleckých posudků a výslechy svědků,” řekl mluvčí.

V úterý by měli být podle Markova také definitivně obviněni ostatní podezřelí z nájemné vraždy Němcova – Zaur Dadajev, Anzor a Šadid Gubaševovi, Temirlan Eskerchanov a Chamzat Bachajev.

Stíhání dalšího podezřelého, Beslana Šavanova, bylo minulý měsíc ukončeno, protože se při zatýkání v čečenské metropoli Grozném vyhodil do povětří.

Pochybnosti pozůstalých 

Advokát Němcovovy dcery Vadim Prochorov vyjádřil pochybnosti o roli, kterou vyšetřovatelé přisoudili Muchudinovovi. „Ano, mohl být organizátorem na nejnižší úrovni. Ale vraždu si objednali vysoce postavení lidé,” řekl. Vyšetřovatelé tak podle advokáta postupují, „aby odvedli pozornost od nejbližšího okolí (čečenského prezidenta Ramzana) Kadyrova”, ani nemluvě o tom, že ani netuší, kde se Muchudinov skrývá.

Podle médií by to mohlo být v arabských emirátech anebo v Čečensku, kde prý nalezl útočiště i další nedopadený podezřelý, bývalý velitel roty z praporu Sever Ruslan Geremejev. Muchudinov prý byl jeho řidič.

Pětapadesátiletý Němcov byl zastřelen 27. února na mostě v centru Moskvy nedaleko Kremlu. Opozice z vraždy někdejšího reformního vicepremiéra obviňuje ruské vedení, včetně prezidenta Vladimira Putina.

Němcov dlouhodobě Kreml kritizoval, a to i za přístup k ukrajinské krizi. Než byl zavražděn, chystal se publikovat důkazy o zapojení ruských ozbrojených sil do bojů na východě Ukrajiny na straně proruských separatistů. Publikaci shrnující dosud známá fakta a podezření posléze dokončili a zveřejnili Němcovovi spolupracovníci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků