Hlavní obsah
Členové CSU při vyhlášení průběžných výsleků voleb. Strana získala nejméně hlasů za 70 let. Foto: Michael Dalder, Reuters

Volby v Bavorsku vyhrála CSU, výsledek je ale bídný. Uspěli i Zelení a AfD

Volby v Bavorsku, které se konaly v neděli, vyhrála podle zpřesněných odhadů veřejnoprávní televize ARD vládnoucí Křesťanskosociální unie (CSU). Zisk 37,3 procenta hlasů je pro ni ale nejhorším za téměř 70 let a pro vládu bude muset hledat koaličního partnera.

Členové CSU při vyhlášení průběžných výsleků voleb. Strana získala nejméně hlasů za 70 let. Foto: Michael Dalder, Reuters
Volby v Bavorsku vyhrála CSU, výsledek je ale bídný. Uspěli i Zelení a AfD

CSU dominuje bavorské politice desítky let, nyní však dosáhla nejhoršího výsledku od roku 1950. Už dříve se spekulovalo, že by to mohlo ovlivnit křeslo šéfa strany a ministra vnitra Horsta Seehofera.

Na druhém místě jsou Zelení s 17,8 procenta, což je pro ně v Bavorsku zatím nejlepší výsledek - dosud tam nepřekročili hranici deseti procent.

Bavorský ministerský předseda Markus Söder (CSU) s manželkou

Foto: Armer Nicolas, ČTK

V parlamentu bude i sociální demokracie (SPD), která však podle prvních odhadů dosáhla jen 9,5 procent hlasů. To je pro ni v Bavorsku podle ARD nejhorší výsledek od druhé světové války. Strana navíc oslabuje v celém Německu.

Zisk hlasů ve volbách v Bavorsku (odhad)
CSU37,3
Zelení17,8
FW11,6
AfD10,7
SPD9,5
FDP5
Levice3,5

Svobodní voliči (FW) získali 11,6 procenta a mohou se stát třetí nejsilnější stranou a pravděpodobně i partnerem CSU. Na hranici pěti procent zřejmě dosáhli i svobodní demokraté (FDP).

Alice Weidelová a Katrin Ebnerová-Steinerová z AfD se radují z počtu hlasů

Foto: Wolfgang Rattay, Reuters

Poprvé se do bavorského parlamentu dostala i Alternativa pro Německo (AfD) s 10,7 procenta. AfD přitom v Bavorsku ještě před pěti lety vůbec nekandidovala. Své zastoupení tedy bude mít v 15 ze 16 spolkových parlamentů. Za dva týdny se navíc konají volby v Hesensku, kam by se mohla dostat také.

V zemském sněmu zřejmě bude chybět Levice s 3,5 procenty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků