Hlavní obsah
Odpůrci odchodu z EU u britského parlamentu Foto: Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP

Ve hře je celní unie s EU a dohoda vyjednaná Mayovou, tvrdí konzervativec

Britští poslanci, kteří chtějí brexit s dohodou, mají nyní dvě jasné možnosti - buď podpořit dohodu premiérky Theresy Mayové s Bruselem o podmínkách brexitu, nebo hlasovat pro celní unii s evropskými zeměmi. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek prohlásil blízký spolupracovník premiérky, konzervativní poslanec Damian Green, který byl kdysi v její vládě vicepremiérem.

Odpůrci odchodu z EU u britského parlamentu Foto: Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP
Ve hře je celní unie s EU a dohoda vyjednaná Mayovou, tvrdí konzervativec

Jestliže chcete odchod s dohodou, což většina Dolní sněmovny chce..., tak je tu na výběr možnost hlasovat pro vládní dohodu, což já udělám, nebo pro celní unii,” řekl Green rozhlasové a televizní stanici BBC.

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všech osm alternativních poslaneckých návrhů, jak postupovat při odchodu z EU. Návrh, podle něhož by Británie setrvala v celní unii s evropskými zeměmi, nicméně neprošel jen o osm hlasů a získal více hlasů než premiérčina brexitová dohoda před dvěma týdny. [celá zpráva]

Pro návrh hlasovalo 262 poslanců a proti bylo 272. Dohodu vyjednanou Mayovou v půlce března podpořilo jen 242 poslanců a proti jich bylo 391.

Z poslaneckých návrhů, které byly všechny zamítnuté, měl úplně největší podporu dodatek labouristky Margaret Beckettové, která požadovala, aby se o jakémkoli přijatém návrhu o brexitu dodatečně hlasovalo v referentu. Pro bylo 268 poslanců, ale proti 295. [celá zpráva]

Zastánci druhého referenda před britským parlamentem

Foto: Frank Augstein, ČTK/AP

Šance na přijetí dohody vyjednané s EU Mayovou se ve středu zvýšily, když premiérka řekla poslancům, že pokud text schválí, odstoupí z funkce. Poté slíbil podporu dohodě bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, i dkyž v soukromí pravil: "Beztak je (dohoda) mrtvá."

Příznivěji se k ní staví i konzervativní euroskeptici z platformy ERG. Předseda platformy Jacob Rees-Mogg, řekl, že by dohodu podpořil, pokud proti ní nebudou hlasovat severoirští unionisté. Ti však dohodě podporu nevyjádřili a řekli, že budou hlasovat proti ní. ERG pak uvedla, že dohoda nemá dostatečnou podporu.

„Nebudu pro ni (dohodu) hlasovat, ani kdybych měl u hlavy pušku," řekl BBC místopředseda ERG Mark Francois, podle něhož je dohoda stále stejně špatná. Podobně se vyjádřil i další člen této parlamentní skupiny Andrew Bridgen, podle kterého by měla premiérka "odejít a vzít dohodu s sebou". Bridgen odhadl, že proti dohodě bude hlasovat okolo 20 konzervativců, což bude znamenat další jasné odmítnutí.

Mezi odpůrci brexitu prochází jeho zastánce Arron Banks

Foto: Henry Nicholls, Reuters

Aby se podařilo dohodu prosadit, potřebuje pro ni Mayová získat 75 poslanců, kteří ji v půlce března odmítli, a žádného neztratit.

Pokud nebude dohoda vyjednaná Mayovou schválena do konce týdne, poslanci budou v pondělí opět jednat o možných východiscích ze slepé brexitové uličky.

Brexit
Odchod Velké Británie z EU odhlasovali voliči těsnou většinou v referendu v roce 2016. Původně mělo dojít k brexitu letos 29. března, ale Britové požádali EU o odklad. Vyjednanou „rozvodovou“ dohodu s EU totiž neschválil britský parlament. Sedmadvacítka připouští odklad do 22. května pod podmínkou, že Dolní sněmovna vyjednanou dohodu o podmínkách brexitu schválí, nebo odklad do 12. dubna, což je považováno za mezní datum pro přijetí rozhodnutí, zda se Britové zúčastní květnových evropských voleb.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků